W poniedziałek, 9 marca, 79-letnia mieszkanka Zabrza padła ofiarą oszustów działających metodą „na wypadek”. Kobieta została zmanipulowana i przekazała nieznanej osobie gotówkę oraz biżuterię o łącznej wartości około 27 tysięcy złotych.
ZOBACZ TEŻ: „Wymagasz od drużyny walki do upadłego? Zacznij od siebie!” – W Zabrzu
Oszuści zastosowali kombinację kilku znanych sposobów działania. W rozmowie telefonicznej jedna z osób podszyła się pod siostrzenicę seniorki, informując, że spowodowała wypadek drogowy i grozi jej areszt. W trakcie rozmowy pojawił się również rzekomy adwokat, który miał pomóc w rozwiązaniu sytuacji, pod warunkiem przekazania pieniędzy.
Zmanipulowana 79-latka uwierzyła w przedstawioną historię. Do jej mieszkania przyszedł nieznany mężczyzna, któremu kobieta przekazała gotówkę oraz biżuterię.
Policja podkreśla, że przestępcy wciąż wykorzystują podobne scenariusze, aby wzbudzić zaufanie i wyłudzić pieniądze od osób starszych. Mimo licznych kampanii informacyjnych i działań profilaktycznych tego typu oszustwa nadal się zdarzają. Dlatego funkcjonariusze apelują o rozmowy z seniorami i przypominanie im o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Szczególnie ważną rolę odgrywają bliscy osób starszych – dzieci, wnuki czy sąsiedzi – którzy mogą ostrzec seniorów przed metodami stosowanymi przez oszustów.
Policja przypomina podstawowe zasady bezpieczeństwa:
- w przypadku podejrzenia próby oszustwa należy niezwłocznie powiadomić Policję,
- należy zachować ostrożność w kontaktach z nieznajomymi,
- nie wolno przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy,
- należy zachować ograniczone zaufanie wobec osób podających się przez telefon za krewnych,
- każdą prośbę o pomoc finansową należy zweryfikować, kontaktując się bezpośrednio z rodziną,
- nie należy ulegać presji czasu wywieranej przez rozmówców,
- policja nigdy nie prosi o przekazywanie pieniędzy.
Źródło: KMP w Zabrzu





