12 listopada 2024 roku, w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, odbyły się pionierskie na Śląsku zabiegi wszczepienia nowoczesnego, bezelektrodowego dwujamowego stymulatora serca. Przeprowadzone w III Katedrze i Klinice Kardiologii procedury z wykorzystaniem innowacyjnej technologii stanowią przełom w leczeniu bradykardii – schorzenia objawiającego się zbyt wolnym rytmem serca.
ZOBACZ TEŻ: Pszczoły z zabrzańskiej elektrociepłowni Fortum nagrodzone za miód – W Zabrzu
Bradykardia, schorzenie, z którą zmagają się dwie pacjentki leczone w zabrzańskim ośrodku, znacząco wpływa na codzienne funkcjonowanie, powodując m.in. osłabienie i trudności w wykonywaniu nawet najprostszych aktywności fizycznych. – Bradykardia bywa stanem zagrażającym życiu i wymaga bezwzględnego leczenia, a stała stymulacja serca jest jedną z podstawowych metod terapii – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Mariusz Gąsior, Kierownik III Katedry i Kliniki Kardiologii Śląskiego Centrum Chorób Serca.
Dzięki dwóm komunikującym się stymulatorom – kapsułkom, terapia pozwala na lepszą synchronizację stymulacji między przedsionkiem a prawą komorą serca, co skutkuje bardziej efektywnym leczeniem i znaczną poprawą jakości życia pacjentów.
Nowoczesna bezelektrodowa stymulacja serca
Pacjentkom, z uwagi na ryzyko infekcji, wszczepiono stymulatory bezelektrodowe, które w przeciwieństwie do tradycyjnych urządzeń nie wymagają stosowania elektrod wprowadzanych przez żyły.
– To pozwala na uniknięcie najczęstszego rodzaju możliwych powikłań stałej stymulacji serca, związanej właśnie z elektrodami: ich fizycznym uszkodzeniem lub wiążącymi się z ich implantacją infekcjami – mówi dr hab. n. med. Mateusz Tajstra, profesor ŚUM. – dodaje dr hab. n. med. Mateusz Tajstra, profesor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Dalsza część artykułu pod materiałem video.
Jedna z pacjentek przeszła dodatkowo rozbudowę układu o stymulator przedsionkowy, co pozwoliło na pełne zsynchronizowanie pracy przedsionka i komory.
– To rozwiązanie pozwala na jeszcze skuteczniejszą terapię bradykardii – podkreśla lek. Anna Kurek.
Innowacyjny system do elektroterapii
Zaimplantowany pacjentkom podczas wtorkowych zabiegów w Śląskim Centrum Chorób Serca innowacyjny system do elektroterapii kardiologicznej to pierwszy dwukomorowy bezelektrodowy stymulator serca.
– Nowy system do stymulacji bezelektrodowej to dwa stymulatory -„kapsułki” o wielkości mniejszej niż bateria AAA (to około jednej dziesiątej wielkości tradycyjnego stymulatora serca). Po zaimplantowaniu i aktywacji stymulatory-kapsułki komunikują się ze sobą niskonapięciowymi impulsami, dzięki czemu możliwa jest nie tylko stała stymulacja serca, ale także jednoczesna właściwa synchronizacja między pracą prawego przedsionka i prawej komory serca pacjenta. W nowym systemie możliwa jest także stymulacja DDD, „na żądanie” stymulacji przedsionków i na żądanie stymulacji komór. Te możliwości przekładają się na jeszcze skuteczniejszą terapię bradykardii i jeszcze lepszą jakość życia pacjenta po wdrożeniu terapii – tłumaczy dr hab. n. med. Mateusz Tajstra.
– Szacowany czas pracy baterii nowego systemu bezelektrodowego do stałej stymulacji serca jest porównywalny z urządzeniami tradycyjnymi, posiadającymi elektrody. Innowacyjne stymulatory serca zostały zaprojektowane tak, aby można je było usunąć, jeśli zmienią się potrzeby terapeutyczne pacjenta lub będzie on potrzebować wymiany urządzenia w przyszłości – dodaje dr n. med. Maciej Dyrbuś.
Zabiegi przeprowadził zespół specjalistów z III Katedry i Kliniki Kardiologii Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, w składzie: dr hab. n. med. Mateusz Tajstra, lek. Anna Kurek, dr n. med. Maciej Dyrbuś oraz zespół techniczno-pielęgniarski SCCS.
Źródło: ŚCCS