Kontrowersje wokół zatrudnienia byłego burmistrza Miasteczka Śląskiego Michała Skrzydły na stanowisku Głównego Specjalisty ds. Komunikacji Rowerowej skłoniły Urząd Miejski w Zabrzu do wydania oświadczenia. Miasto odpiera zarzuty pojawiające się w mediach społecznościowych i podkreśla, że nabór został przeprowadzony zgodnie z przepisami oraz zasadami otwartego i konkurencyjnego postępowania.
ZOBACZ TEŻ: Były burmistrz Miasteczka Śląskiego w zabrzańskim magistracie – W Zabrzu
We wtorek, 5 maja, podaliśmy informację, iż były burmistrz Miasteczka Śląskiego Michał Skrzydło objął stanowisko Głównego Specjalisty ds. Komunikacji Rowerowej w wyniku wygranego konkursu. Dodatkowo poinformowaliśmy, że w poprzedniej kadencji samorządu Michał Skrzydło współpracował w Miasteczku Śląskim z Łukaszem Kowalkowski – obecnym prezesem spółki Stadion w Zabrzu. Kowalkowski był wówczas zastępcą burmistrza.
Informacje te, które wcześniej można było przeczytać na profilu facebookowym „Zabrze Reset dla Miasta i Ludzi”, spowodowały wiele kontrowersji i komentarzy. W efekcie miasto wydało oświadczenie, które publikujemy w całości:
OŚWIADCZENIE URZĘDU MIEJSKIEGO W Zabrzu
W związku z pojawiającymi się głównie w mediach społecznościowych publikacjami opartymi na nieprawdziwych informacjach oraz zawierającymi sugestie dotyczące sposobu przeprowadzenia naboru na stanowisko Głównego specjalisty ds. komunikacji rowerowej w Urzędzie Miejskim w Zabrzu informujemy, że postępowanie zostało przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz zasadami otwartego i konkurencyjnego naboru.
Apelujemy również do lokalnych dziennikarzy oraz administratorów stron i profili w mediach społecznościowych o rzetelne weryfikowanie informacji przed publikacją materiałów dotyczących działalności Urzędu Miejskiego w Zabrzu. Materiały prasowe powinny opierać się na sprawdzonych faktach i stanowiskach zainteresowanych stron, a nie na niesprawdzonych sugestiach czy pomówieniach niemających odzwierciedlenia w rzeczywistości.
Dementujemy:
Stanowisko Głównego Specjalisty ds. Komunikacji Rowerowej nie zostało utworzone specjalnie na potrzeby obecnego naboru. Pierwsze postępowanie konkursowe na to stanowisko zostało ogłoszone już w grudniu 2023 roku. W ostatnim czasie na tym stanowisku pojawił się wakat i w związku z koniecznością zachowania ciągłości realizowanych działań przeprowadzono kolejne postępowanie rekrutacyjne.
Przypominamy, że zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych nabór do administracji samorządowej odbywa się na zasadzie otwartości i konkurencyjności. O wyborze kandydata decydują kompetencje, doświadczenie oraz spełnienie wymagań określonych w ogłoszeniu o naborze. Kryterium miejsca zamieszkania nie może być podstawą zatrudnienia, ponieważ mogłoby prowadzić do nierównego traktowania kandydatów.
W procesie rekrutacji oceniane były m.in.:wykształcenie związane z polityką rowerową i planowaniem ruchu rowerowego,
umiejętność czytania dokumentacji projektowej,
kompetencje analityczne i organizacyjne,
komunikacja interpersonalna,
samodzielność i elastyczność w działaniu,
umiejętność podejmowania decyzji i reagowania w sytuacjach kryzysowych,
innowacyjne podejście do realizacji zadań.
Stanowisko Głównego Specjalisty ds. Komunikacji Rowerowej związane jest z realizacją konkretnych działań na rzecz mieszkańców. Do zadań specjalisty należeć będzie m.in. współpraca przy rozwoju infrastruktury rowerowej, konsultacje społeczne, współpraca ze środowiskami rowerowymi, opiniowanie rozwiązań komunikacyjnych oraz działania promujące bezpieczną i zrównoważoną mobilność.
Miasto Zabrze przygotowuje się do kolejnych inwestycji związanych z rozwojem ruchu rowerowego, w tym budowy velostrady oraz rozbudowy sieci tras rowerowych. Tego typu projekty wymagają specjalistycznej wiedzy, stałej koordynacji i bieżącego dialogu z mieszkańcami.
Apelujemy o niepowielanie niezweryfikowanych informacji i opieranie publicznej dyskusji na faktach. Transparentność działań Urzędu Miejskiego w Zabrzu pozostaje dla nas priorytetem.
Źródło: W Zabrzu, UM Zabrze





