22 marca 2026 roku w Zabrzu odbędą się wybory do Rad Dzielnic. To jedno z ważniejszych wydarzeń w lokalnym kalendarzu samorządowym.
ZOBACZ TEŻ: Ryzyko utraty unijnych dotacji silniejsze. Radni wycofali się z „antyimigranckiej” uchwały
Głosowanie zostanie przeprowadzone w 21 dzielnicach miasta. Rady Dzielnic stanowią formę samorządności pomocniczej, która umożliwia mieszkańcom aktywne uczestnictwo w życiu lokalnej społeczności, zgłaszanie inicjatyw oraz opiniowanie spraw dotyczących infrastruktury, inwestycji i bieżących potrzeb mieszkańców.
W tegorocznych wyborach wyłoniona zostanie następująca liczba radnych:
- Centrum Południe – 21 radnych,
- pozostałe dzielnice – po 15 radnych: Biskupice, Centrum Północ, Grzybowice, Guido, Helenka, Kończyce, Maciejów, Makoszowy, Mikulczyce, Osiedle Mikołaja Kopernika, Osiedle Młodego Górnika, Osiedle Tadeusza Kotarbińskiego, Pawłów, Poremba, Rokitnica, Skłodowskiej-Curie, Śródmieście, Zaborze Południe, Zaborze Północ oraz Zandka.
Listy kandydatów w poszczególnych dzielnicach zostały opublikowane na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Zabrzu, a także na obwieszczeniach wywieszonych na terenie dzielnic.
Miasto zachęca mieszkańców do udziału w wyborach i aktywnego współdecydowania o sprawach swoich osiedli i dzielnic. Głosowanie odbędzie się w niedzielę, 22 marca 2026 roku.
Źródło: UM Zabrze





