Historyczne odkrycie w Kopalni Guido. Odnaleziono element kombajnu KDS-1
fot. Muzeum Górnictwa Węglowego

Historyczne odkrycie w Kopalni Guido. Odnaleziono element kombajnu KDS-1

W Kopalni Guido odnaleziono element legendarnego kombajnu ścianowego KDS-1. Znalezisko może być jedynym zachowanym śladem tej prototypowej maszyny, która była testowana w Zabrzu blisko pół wieku temu.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Carbon Silesia Festival zaprasza do Kina Roma na film „Eden” i noc z housem

To miała być rutynowa analiza starych map i dokumentów, a zakończyła się odkryciem o dużym znaczeniu dla historii polskiego górnictwa. W poniedziałek, 15 czerwca, podczas specjalistycznej akcji poszukiwawczo-rekonesansowej w podziemiach Kopalni Guido w Zabrzu odnaleziono unikalny element prototypowego kombajnu ścianowego KDS-1. Znalezisko pochodzi z wyrobisk odciętych od świata od blisko 30 lat i może być jedynym zachowanym śladem tej maszyny.

Reklama

Akcja prowadzona była w trudno dostępnych i niebezpiecznych rejonach kopalni. Ze względu na charakter eksploracji całość przeprowadzono zgodnie z procedurami obowiązującymi podczas podziemnych akcji ratowniczych, z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Eksperci zeszli do zapomnianych wyrobisk

W działaniach uczestniczyli:

  • górnicy Kopalni Guido,
  • ratownicy Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego (CSRG),
  • naukowcy i specjaliści z Instytutu Techniki Górniczej KOMAG.

Poszukiwany element odnaleziono głęboko za tamą izolacyjną, w strefie wyłączonej z ruchu turystycznego oraz standardowych prac górniczych. Lokalizacja znaleziska potwierdziła wcześniejsze ustalenia badaczy, którzy od miesięcy analizowali archiwalne mapy, dokumentację techniczną oraz fotografie związane z działalnością Kopalni Doświadczalnej Węgla Kamiennego M-300.

Reklama

Jednostka ta została utworzona w podziemiach Guido w 1967 roku i zajmowała się testowaniem nowoczesnych maszyn górniczych wykorzystywanych w polskim górnictwie.

KDS-1 – zapomniany projekt polskich inżynierów

Kombajn ścianowy KDS-1 był jednym z najbardziej zaawansowanych projektów polskiej myśli technicznej lat 70. XX wieku. Maszyna przechodziła testy właśnie w Zabrzu, jednak ostatecznie nie została skierowana do produkcji seryjnej. Po zakończeniu projektu ślad po konstrukcji zaginął na wiele dekad.

Wszystko wskazuje na to, że odnaleziony element może być jedyną zachowaną pozostałością po tym prototypowym urządzeniu. Odkrycie ma znaczenie nie tylko dla Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, ale również dla dokumentowania historii polskiej inżynierii oraz technologii wydobywczych.

Reklama

Co stanie się ze znaleziskiem?

Przed specjalistami kolejne etapy prac. W najbliższych dniach odnaleziony element zostanie poddany szczegółowej analizie i pełnej inwentaryzacji. Eksperci ocenią jego stan techniczny, określą zakres niezbędnych prac konserwatorskich oraz sprawdzą możliwość bezpiecznego wydobycia obiektu na powierzchnię.

Jeżeli będzie to możliwe, historyczny detal może w przyszłości wzbogacić ekspozycję Kopalni Guido i stać się jednym z najciekawszych świadectw rozwoju polskiej techniki górniczej.

Odkrycie z 15 czerwca otwiera nowy rozdział w historii zabrzańskich podziemi. Przez dziesięciolecia ukryty w całkowitej ciemności fragment legendarnej maszyny ponownie ujrzał światło dzienne, przypominając o ambitnych projektach, które powstawały w czasach największego rozwoju polskiego górnictwa.

Reklama

Subskrybuj nasz kanał na YouTube! 👇

Reklama