Budżet na 2023 rok uchwalony

Budżet na 2023 rok uchwalony

Rada Miasta stosunkiem głosów 13-za do 12-przeciw uchwaliła budżet na 2023 rok. Zaplanowano w nim dochody na poziomie 1 miliarda i 129,5 mln zł, natomiast wydatki mają wynieść 1 miliard 183,5 mln zł. Deficyt wyniesie 54 mln zł. Przed głosowaniem odbyła się tradycyjna debata; koalicja rządząca chwaliła planowany budżet, opozycja – krytykowała.

Reklama

CZYTAJ TEŻ: Prezesi miejskich spółek zarabiają krocie – W Zabrzu

W planowanym budżecie na 2023 rok dochody mają wynieść 1.129.545.814 zł, z czego dochody bieżące to 939.044.372 zł, natomiast dochody majątkowe – 190.501.442 zł. Łączną kwotę wydatków zaplanowano na 1.183.544.779 zł, z czego wydatki bieżące 914.495.847 zł, a wydatki majątkowe 269.048.932 zł. Ponad połowę wydatków pochłoną: oświata, gospodarka komunalna, transport i usługi.

Deficyt wyniesie prawie 54 mln zł. Ma zostać pokryty z pożyczek – 402 tys. zł, emisji obligacji – 45,5 mln zł oraz z niewykorzystanych środków pieniężnych na rachunku bieżącym budżetu – 8 mln zł.

Reklama

Koalicja chwaliła…

Koalicyjni radni (Skuteczni dla Zabrza, PiS) chwalili planowany budżet oraz strategię działania miasta, wskazując na podejmowane inwestycje (nowe drogi, centra przesiadkowe, obiekty inżynierskie itd.). Radni Prawa i Sprawiedliwości, jak na adwokatów rządu przystało, przekonywali, że Polski Ład przyczynił się do rozwoju miasta poprzez środki zewnętrzne, które pozyskano na różne inwestycje.

Opozycja krytykowała…

Opozycja (KO-NZ, LZ) miała tu zgoła inne zdanie, tłumacząc to obrazowo, iż rząd wyciąga pieniądze z jednej kieszeni, by włożyć tylko część z tych pieniędzy do drugiej. Między innymi w tym radni opozycji widzieli problem jeszcze bardziej pogłębiającego się zadłużenia miasta i powstałego deficytu.

Inwestycje, tak wychwalane przez środowisko prezydent Zabrza i samą Małgorzatę Mańkę-Szulik, mogłyby zdaniem radnych być lepiej nadzorowane, by nie powstawały długie przestoje, np. wiadukt łączący Zabrze z Sośnicą. Czasem były też – jak mówili –  przepłacone i w efekcie niedokończone.

Reklama

Złożono poprawki

Radni opozycji złożyli też projekt poprawek do budżetu. Pierwsza dotyczyła przesunięcia 570 tys. zł z wydatków majątkowych (wsparcie dla Górnika Zabrze – zakup akcji) i przeznaczenie ich na oświetlenie placów i dróg oraz na remonty i utrzymanie dróg. Druga polegała na zmniejszeniu bieżących wydatków na promocję jednostek miejskich o kwotę 252 tys. zł i przeniesieniu tych środków na nadzór budowlany oraz drogi wewnętrzne i zewnętrzne.

Poprawki, jak się można było spodziewać, zostały odrzucone przez koalicję rządzącą (13 głosów za odrzuceniem). Ostatecznie budżet przyjęto znanym do znudzenia przez wszystkich stosunkiem głosów 13 do 12.

Reklama

Źródło: W Zabrzu
Poślij artykuł dalej ⬇⬇⬇

Reklama