Rada Miasta Zabrze wyraziła zgodę na zbycie akcji Górnika Zabrze S.A. Decyzja zapadła podczas nadzwyczajnej sesji w środę, 20 maja. Na sali, oprócz samorządowców, obecni byli także kibice i dziennikarze. Choć uchwałę poparli wszyscy obecni radni, w trakcie obrad nie zabrakło uwag dotyczących sposobu prowadzenia procesu prywatyzacji.
ZOBACZ TEŻ: Koniec kas w Urzędzie Miejskim. Od czerwca płatności bezgotówkowe – W Zabrzu
Radni przyjęli uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zbycie przez Miasto Zabrze akcji spółki Górnik Zabrze S.A. Za głosowało 24 radnych. Nie było głosów przeciwnych ani wstrzymujących się. Wcześniej pozytywne opinie wydały komisje: finansów oraz sportu. Komisja finansów poparła projekt stosunkiem głosów 7 za przy 1 wstrzymującym się, natomiast komisja sportu była jednomyślna — 10 głosów za.
Podczas sesji odczytano również zawiadomienie o zamiarze zbycia 1.095.297 akcji Górnika Zabrze S.A.
Radni za sprzedażą, ale z uwagami do procesu
Stanowisko klubu radnych Koalicja Obywatelska–Nowe Zabrze odczytane podczas sesji jasno wskazywało, że radni poprą uchwałę, ale mają zastrzeżenia do sposobu komunikacji z radą.
– Z pełną odpowiedzialnością należy dziś powiedzieć, że sposób komunikacji z Radą Miasta i radnymi w trakcie tego procesu budzi nasze poważne zastrzeżenia – wskazano w stanowisku, które przeczytał przewodniczący Grzegorz Olejniczak.
W stanowisku podkreślono, że proces negocjacyjny trwał ponad osiem miesięcy, natomiast dokumenty dotyczące zbycia akcji zostały przekazane radnym na sześć dni przed głosowaniem. W stanowisku zaznaczono również, że pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo, rzetelność i gospodarność transakcji bierze na siebie organ wykonawczy miasta, czyli prezydent.
Mimo tych uwag klub zadeklarował poparcie dla uchwały, wskazując na znaczenie Górnika dla historii i tożsamości Zabrza.
„Lukas Podolski jest największym bohaterem tej prywatyzacji”
Radny Paweł Front, występując w imieniu klubu Przyjazne Zabrze, podkreślił, że poniedziałkowa komisja sportu pokazała przygotowanie miasta do prywatyzacji. Szczególne słowa skierował jednak do Lukasa Podolskiego.
– Niech Zabrze zapamięta, niech cała Polska zapamięta, że największym bohaterem tej prywatyzacji jest właśnie Lukas Podolski – mówił radny.
Z kolei radna Łucja Chrzęstek-Bar przypomniała wcześniejsze doświadczenia związane z klubem i wskazała, że obok nadziei potrzebna jest także ostrożność. Zaznaczyła, że proces sprzedaży był prowadzony w sposób niewystarczająco transparentny, a radni nie mieli pełnej możliwości analizy wszystkich dokumentów i zobowiązań związanych z transakcją oraz umowami okołosprzedażowymi. Mimo zastrzeżeń również zadeklarowała głosowanie za uchwałą.
Prezydent: samorząd nie może już prowadzić profesjonalnego klubu
Prezydent Kamil Żbikowski przekonywał, że prywatyzacja była jedynym realnym wyjściem. Jak mówił, samorząd od dawna nie był już w stanie skutecznie prowadzić działalności sportowej na profesjonalnym poziomie.
– Nie mieliśmy wyjścia i miałem od początku przekonanie, że trzeba ten proces doprowadzić do końca – mówił prezydent.
Żbikowski podkreślał, że miasto nadal będzie wspierać sport, ale w ramach swoich zadań własnych, czyli przede wszystkim poprzez infrastrukturę sportową oraz sport młodzieżowy i amatorski. Zapewniał też, że Górnik pozostanie ważną częścią tożsamości Zabrza.
– Miasto Zabrze nie odwróci się od Górnika, nie odwróci się od piłki nożnej i nie odwróci się od sportu – mówił.
Prezydent zaznaczył, że negocjacje były skomplikowane, obejmowały setki wątków i liczne wersje dokumentów. Według niego wypracowany kompromis jest legalny, sprawiedliwy i zabezpiecza interes miasta, klubu oraz jego otoczenia sportowego.
Druga uchwała: najem obiektu przy Jaskółczej
Radni jednogłośnie poparli także drugą uchwałę, dotyczącą odstąpienia od obowiązku przetargowego trybu zawarcia na 20 lat umowy najmu części nieruchomości przy ul. Jaskółczej 40. Za głosowało 24 radnych.
W trakcie dyskusji pojawiły się pytania o zabezpieczenie interesów obecnych użytkowników obiektu, w tym innych klubów sportowych i podmiotów korzystających z infrastruktury. Prezydent zapewniał, że obecny poziom korzystania z obiektu przez te podmioty ma zostać utrzymany.
Jak tłumaczył, uchwała ma dać Akademii Górnika Zabrze mocniejszy tytuł prawny do terenu, co w przyszłości może być niezbędne przy inwestycjach i pozyskiwaniu środków na rozwój infrastruktury sportowej.
Historyczna decyzja przed końcem sezonu
Zgodnie z deklaracją władz miasta finalizacja transakcji ma nastąpić przed końcem sezonu i przed najbliższym meczem Górnika – dokumenty mają zostać podpisane w czwartek na stadionie, przy okazji konferencji przed sobotnim meczem Górnika z Radomiakiem.
Po latach zapowiedzi i negocjacji klub przejdzie w ręce prywatnego inwestora – Lukasa Podolskiego.
Źródło: W Zabrzu





