Od 1 czerwca mieszkańcy Zabrza nie załatwią już opłat gotówkowych w kasach Urzędu Miejskiego. Magistrat likwiduje punkty kasowe i zachęca do płatności kartą oraz BLIK-iem, które mają być realizowane bez prowizji. Decyzja wywołała jednak dyskusję wśród mieszkańców, zwłaszcza w kontekście osób starszych, które nadal preferują gotówkę.
ZOBACZ TEŻ: Tragedia przy ulicy Knosały. Nie żyje 22-letnia kobieta – W Zabrzu
Jak przekazał magistrat, wpłaty gotówkowe będzie można realizować w oddziałach bankowych oraz placówkach pocztowych. Bezprowizyjne wpłaty gotówkowe dostępne będą w oddziale banku Polska Kasa Opieki S.A. przy ul. Powstańców Śląskich 3 w Zabrzu.
Urząd zachęca mieszkańców do korzystania z płatności bezgotówkowych, podkreślając, że będą one pozbawione dodatkowych opłat.
Gdzie zapłacimy kartą w Urzędzie Miejskim?
Urząd Miejski przy ul. Wolności 286
Sala Obsługi
- wydanie prawa jazdy,
- opłaty dotyczące rejestracji pojazdów,
- opłata skarbowa.
Pokój 105
- licencje na taxi i transport ciężki,
- opłata skarbowa.
Tel. 32 373 33 14
Pokój 106
- zezwolenia na sprzedaż alkoholu,
- opłata skarbowa.
Tel. 32 373 33 16
Urząd Miejski przy ul. Powstańców Śląskich 5–7
Pokoje 410 i 413
- sprzedaż nieruchomości,
- użytkowanie wieczyste gruntu,
- przekształcenie gruntu,
- opłata skarbowa.
Tel. 32 373 34 78
Pokój 119
- podatki,
- opłata skarbowa.
Tel. 32 373 33 85
Pokój 50
- opłaty geodezyjne,
- opłata skarbowa.
Tel. 32 373 34 59
Pokój 121
- opłaty za odpady,
- opłata skarbowa.
Tel. 32 373 34 80
Decyzja o likwidacji kas wywołała dyskusję w sieci. Tak jest np. pod postem radnej Łucji Chrzęstek-Bar, gdzie mieszkańcy pytają o powody, wskazując jednocześnie, że są osoby, którym regulowanie należności bezgotówkowo wciąż sprawia duże trudności.
Dlaczego?
– Pewnie dlatego, że przy każdym okienku jest terminal do płatności kartą a z okienka korzystają pojedyncze osoby – zauważa pani Maria.
– W tym starsze, dla których korzystanie z karty to nadal wyzwanie. Zresztą nie korzystają pojedyncze osoby. Jestem jednym z dysponentów pieniędzy mojej rady dzielnicy, do okienka chadzam stosunkowo często i widzę ruch. Tyle, że ja sobie dam radę. Moja mama z karty ani e-banku nie korzysta, a rachunki płaci właśnie w banku. Teraz też starsi i reszta zostają właśnie odesłani do banków i na pocztę – pisze pani Katarzyna.
Źródło: UM Zabrze





