15-latek pijany na hulajnodze. Skończyło się otwartym złamaniem ręki
fot. KMP w Zabrzu / ilustracyjne

15-latek pijany na hulajnodze. Skończyło się otwartym złamaniem ręki

15-letni Zabrzanin trafił do szpitala po groźnym upadku z hulajnogi elektrycznej na ulicy 11 Listopada. Nastolatek doznał otwartego złamania ręki, a badanie wykazało, że miał w organizmie ponad pół promila alkoholu. Sprawą zajmie się teraz sąd rodzinny.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Prokuratura bada śmierć noworodka w zabrzańskim szpitalu

Do groźnego zdarzenia doszło w niedzielny wieczór na ulicy 11 Listopada w Zabrzu. 15-letni mieszkaniec miasta, poruszając się hulajnogą elektryczną, stracił panowanie nad pojazdem i przewrócił się. Nastolatek doznał otwartego złamania ręki. Podczas interwencji policjanci ustalili, że był pod wpływem alkoholu.

Reklama

Do wypadku doszło około godziny 18.00. Na miejsce skierowani zostali funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 15-latek jadący hulajnogą elektryczną przewrócił się, tracąc wcześniej kontrolę nad pojazdem.

W wyniku upadku nastolatek doznał otwartego złamania ręki.

Podczas prowadzonych czynności policjanci sprawdzili jego stan trzeźwości. Badanie wykazało, że 15-latek miał w organizmie ponad pół promila alkoholu.

Reklama

Sprawa trafi teraz do Sądu Rejonowego w Zabrzu. Sąd będzie mógł zastosować wobec nieletniego środki wychowawcze lub poprawcze.

W związku z tym zdarzeniem policja przypomina o zasadach korzystania z hulajnóg elektrycznych. Od 3 marca 2026 roku po drogach publicznych mogą poruszać się nimi osoby, które ukończyły 13 lat. Młodsze dzieci mogą korzystać z hulajnóg wyłącznie w strefie zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej.

Dalsza część artykułu pod materiałem audio/video:

Reklama

Osoby w wieku od 13 do 18 lat muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 albo T.

Policjanci przypominają również, że od 3 czerwca 2026 roku wszystkie osoby poniżej 16. roku życia poruszające się hulajnogą elektryczną, rowerem lub urządzeniem transportu osobistego, takim jak deskorolka elektryczna czy segway, będą miały obowiązek korzystania z kasku ochronnego. Za brak kasku mandat w wysokości 100 zł grozi rodzicom lub opiekunom.

Zgodnie z przepisami użytkownicy hulajnóg elektrycznych powinni korzystać przede wszystkim z dróg dla rowerów. Jazda po chodniku jest dopuszczalna jedynie wtedy, gdy w pobliżu nie ma drogi rowerowej, a dopuszczalna prędkość na jezdni przekracza 30 km/h.

Reklama

Przepisy zabraniają także przewożenia innych osób, zwierząt i ładunków oraz kierowania hulajnogą w stanie nietrzeźwości.

Policja apeluje do rodziców i opiekunów, aby zwracali uwagę na sposób korzystania z hulajnóg elektrycznych przez młodzież oraz kontrolowali, czy młodzi użytkownicy przestrzegają obowiązujących przepisów.

Źródło: KMP w Zabrzu

Subskrybuj nasz kanał na YouTube! 👇

Reklama