Zabrze chce oddać Muzeum Górnictwa Węglowego. „Sytuacja jest bardzo trudna”
fot. Piotr Antczak

Zabrze chce oddać Muzeum Górnictwa Węglowego. „Sytuacja jest bardzo trudna”

Muzeum Górnictwa Węglowego, a więc szereg zrewitalizowanych zabrzańskich obiektów poprzemysłowych, zostanie przekazane w całości we władanie samorządu województwa śląskiego? Taki scenariusz zakłada projekt uchwały przygotowanej przez prezydent Zabrza Agnieszkę Rupniewską. Nie wiadomo na jakich zasadach ma to nastąpić, ale argumentem jest tutaj odcięcie się od dotowania przez miasto kosztownych obiektów. Opozycyjni radni krytykują pomysł i alarmują, że to oddawanie za bezcen ogromnego majątku.

Reklama

CZYTAJ TEŻ: Zabrzanie ocenili 100 dni urzędowania prezydent Agnieszki Rupniewskiej

Prezydent Zabrza Agnieszka Rupniewska przygotowała projekt uchwały w sprawie podjęcia działań zmierzających do zmiany organizatorów instytucji kultury w postaci Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

„Upoważnia się Prezydenta Miasta Zabrze do podjęcia działań zmierzających do zmiany organizatorów instytucji kultury pn. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu w taki sposób, ażeby jedynym organizatorem tej instytucji kultury pozostało Województwo Śląskie, a jednocześnie Miasto Zabrze przestało być organizatorem tej instytucji kultury z dniem 01.01.2025 r.” – czytamy w projekcie uchwały.

Kosztowne muzeum

Obecnie obiektami Muzeum Górnictwa Węglowego (Wieża Ciśnień Carboneum, Sztolnia Królowa Luiza, Park 12 C i Zabytkowa Kopalnia Guido) zarządza miasto we współudziale z województwem śląskim. Uchwała ma sprawić, iż miasto przekaże (nie wiadomo na jakich zasadach) swoje udziały na rzecz województwa, by pozbyć się kosztów związanych z dotowaniem działalności muzeum.

„Z rozwojem Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu nierozerwalnie wiąże się wzrost kosztów utrzymania tej instytucji kultury i co za tym idzie wielkość obciążeń finansowych po stronie organizatorów. Tymczasem obecna sytuacja finansowa Miasta Zabrze jest bardzo trudna. Miasto Zabrze boryka się z problemami finansowymi, w tym ze spłatą istotnego zadłużenia, co uniemożliwi należyte wypełnianie obowiązków organizatora instytucji kultury” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Od 1 stycznia 2025 r. Muzeum Górnictwa Węglowego ma w całości stać się własnością województwa śląskiego i to władze w Katowicach będą decydować o przyszłości takich obiektów jak Wieża Ciśnień Carboneum, Zabytkowa Kopalnia Guido, Sztolnia Królowa Luiza czy Park 12 C.

Dalsza część artykułu pod materiałem video. Zabrzanie ocenili 100 dni urzędowania Agnieszki Rupniewskiej 👇

„Oddajemy ogromny majątek, by uniknąć wydatków na prąd…”

Do pomysłu oddania przez miasto swoich udziałów w MGW odniósł się krytycznie w mediach społecznościowych radny Kamil Żbikowski (Lepsze Zabrze), który porównuje oddanie gigantycznego majątku w celu uniknięcia dalszych kosztów dotacji do oddania domu mieszkalnego tylko w celu uniknięcia dalszych wydatków na prąd…

Żbikowski podkreśla, że nie ma informacji, czy i w jakim zakresie zbycie udziałów Zabrza w MGW będzie wiązało się z jakąkolwiek zapłatą.

Poprzemysłowe, odnowione obiekty należące do Muzeum Górnictwa Węglowego to majątek liczony w setkach milionów złotych. Pozbycie się go przykładowo za symboliczną złotówkę tylko po to, żeby nie wspierać finansowo zabytkowych obiektów turystyki poprzemysłowej będących wizytówką Zabrza będzie zdaniem Żbikowskiego ogromnym błędem i zmarnowaniem historycznej szansy.

„Zamiast „pozbywać się” MGW Zabrze powinno na kanwie jego potencjału w końcu zająć się pobudzaniem rozwoju lokalnej branży HoReCa, czyli hoteli i przedsiębiorstw gastronomicznych, co przyniosłoby wielostronne korzyści lokalnej gospodarce i zwiększyłoby dochody miasta z podatków i opłat, a przy tym ożywiło przestrzenie centralne w Zabrzu” – komentuje Żbikowski i dodaje, że Muzeum Górnictwa Węglowego to kolejna jednostka kultury w Zabrzu, której nowe władze najwyraźniej chcą się w taki czy inny sposób pozbyć.

Antczak i Pawlenka o Zabrzu: odc. 15 „Nowe Zabrze tylko dla zdrowych?”

Reklama