Zabrzańskie liceum przyjazne osobom LGBT. Najnowszy ranking
fot. Marcin Pawlenka

Zabrzańskie liceum przyjazne osobom LGBT. Najnowszy ranking

III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu znalazło się w czołówce polskich szkół przyjaznych dla osób LGBT. Ranking, który opracowała Fundacja „GrowSpace”, przedstawiony został w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Reklama

CZYTAJ TEŻ: Carbon Silesia Fistival 2024. Röyksopp, GusGus, NTO, Catz 'n Dogz – W Zabrzu

Już kolejny raz zabrzańskie liceum zostało wysoko ocenione w rankingu szkół, które przyjazne są dla osób LGBT. Tym razem III LO zajęło trzecie miejsce w Polsce (w poprzednim roku pierwsze miejsce w województwie) ustępując dwóm liceom z Warszawy: „Bednarska” – I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji zostało najwyżej ocenione, natomiast zaraz za nim znalazło się XXX Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego.

„Gratulujemy wszystkim placówkom, które zdobyły tytuł Szkoły Zaufania. Jesteśmy wdzięczni i wdzięczne za to, że otaczacie opieką i akceptacją Wasze osoby uczniowskie” – czytamy na profilu Fundacji GrowSPACE.

Pierwszy raz od momentu pojawienia się rankingu, wyniki zaprezentowano w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

„Równi w różnorodności to jedno z haseł, które przyświeca Ministerstwu Edukacji Narodowej. Cieszę się, że akcja rankingu szkół przyjaznych LGBTQ+ wreszcie dostała należny jej patronat. Dotrzymujemy słowa o budowaniu otwartej, bezpiecznej i przyjaznej szkoły zaufania. Szkoły, która daje nam przestrzeń do bycia sobą” – mówiła wiceministra Paulina Piechna-Więckiewicz podczas konferencji prasowej.

W jaki sposób stworzono ranking? Jak czytamy na stronie lgbtplusme.com, zebrano blisko 20.000 ankiet. W pierwszej dziesiątce znalazły się placówki, „które zostały ocenione przez minimum 15 osób uczniowskich”.

Przypomnijmy, w zeszłym roku dyrektor III LO Magdalena Kaernbach-Wojtaś nie kryła zadowolenia w mediach społecznościowych zaraz po ogłoszeniu wyników Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ.

Tym razem szkoła nie pochwaliła się sukcesem w swoich mediach społecznościowych. Być może dlatego, iż sprawa wywołała rok temu spore emocje, także te negatywne.

Lokalny tygodnik dość krytycznie opisał sprawę. Wylał się hejt na redakcję, a jeden z dziennikarzy został niedługo później pobity – choć tu nie ma dowodów, że sprawcą był ktoś związany ze środowiskiem LGBT lub ich sympatykami. Śledztwo w tej sprawie zostało umorzone, gdyż nie ustalono sprawcy pobicia.

Zobacz i subskrybuj nasz kanał na YouTube 👇

Źródło: W Zabrzu

Reklama