Wykaz stacji Enefit do ładowania samochodów elektrycznych
fot. mat. pras.

Wykaz stacji Enefit do ładowania samochodów elektrycznych

Czterdzieści sześć stacji w dwudziestu czterech lokalizacjach w całym Zabrzu zawiera wykaz stacji Enefit do ładowania samochodów elektrycznych.

Reklama

CZYTAJ TEŻ: Letnia przerwa w dostawie ciepłej wody – W Zabrzu

Przygotowany przez Enefit wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Nowej Mobilności (PSNM) raport wskazuje, że do końca 2035 roku w województwie śląskim prognozuje się zarejestrowanie blisko 200 tys. samochodów elektrycznych. Dane zawarte w raporcie sygnalizują także dynamiczną rozbudowę infrastruktury w regionie, co już teraz konsekwentnie wspiera Enefit. Zgodnie z prognozami do 2035 r. liczba ogólnodostępnych punktów ładowania w województwie śląskim ma wzrosnąć do niemal 15 tys.

Stacje ładowania Enefit Volt w Zabrzu są dostępne dla wszystkich kierowców samochodów elektrycznych oraz hybrydowych z możliwością ładowania baterii. Każde urządzenie jest wyposażone w gniazda typu 2, pozwalające na ładowanie zarówno prądem jednofazowym, jak i trójfazowym. Bezproblemowe i wygodne korzystanie z ładowarek zapewni przygotowana przez Enefit aplikacja na smartfony – Enefit Volt, w której użytkownicy szybko i wygodnie sprawdzą lokalizację, cennik, informacje techniczne dotyczące stacji ładowania oraz jej dostępność w czasie rzeczywistym. Wszystkie urządzenia są zasilane zieloną energią.

Dalsza część artykuł pod materiałem video

Ogromne środki dla młodych piłkarzy Akademii Górnika Zabrze. Zobacz video 👇

– Uruchomienie kolejnych punktów w ramach sieci publicznych stacji ładowania to dla nas ważny krok w rozwoju usługi Enefit Volt w Polsce. Zainstalowane w Zabrzu urządzenia to – kolejne po Bielsku-Białej punkty zlokalizowane na śląsku – regionie, który jest jednym z najintensywniej rozwijających się w kraju w obszarze e-mobility. Punkty ładowania zlokalizowane w województwie śląskim już teraz stanowią 13% ogólnopolskiej infrastruktury – mówi Łukasz Musiałkiewicz, prezes Zarządu Enefit w Polsce. – Śląsk jest dla nas strategicznym regionem. Prognozy z naszego raportu przygotowanego z PSNM jasno wskazują, że w ciągu najbliższych czterech lat spodziewamy się wzostu liczby zarejestrowanych w województwie pojazdów elektrycznych do niemal 47 tysięcy. Jako Enefit już teraz aktywnie uczestniczymy w rozwoju intrastruktury w regionie oddając do użytku stacje w Zabrzu, a wcześniej w Bielsku-Białej. Mamy nadzieję, że zachęci to mieszkańców do rezygnacji z pojazdów konwencjonalnych – dodaje.

Raport przygotowany przez Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności we współpracy z Enefit w Polsce wskazuje, że już teraz elektromobilność w województwie śląskim to istotny temat. Aż 9,5% floty wszystkich zarejestrowanych w Polsce samochodów elektrycznych porusza się właśnie po śląskich drogach.

Przewiduje się, że liczba samochodów o napędzie elektrycznym w ciągu najbliższych 4 lat zwiększy się w regionie ponad ośmiokrotnie. Odpowiednio wzrośnie także liczba punktów ładowania – w 2023 roku w całym województwie było ich 748, a według zawartych w raporcie prognoz rok 2028 Śląsk zamknie z liczbą niemal dziesięciokrotnie większą.

Dalsza część artykułu pod materiałem video.

Brakuje pieniędzy na wykończenie czwartej trybuny stadionu Górnika Zabrze 👇

– Prognozowany w raporcie, bardzo dynamiczny wzrost liczby rejestracji BEV oraz rozbudowy punktów ładowania w województwie śląskim jest – podobnie jak w całej Polsce – uwarunkowany pilnym wdrożeniem zmian regulacyjnych redukujących obecne bariery systemowe, zwłaszcza w obszarze przyłączeniowym. Kluczowe jest w szczególności usprawnienie procedur, skrócenie terminów i wprowadzenie obowiązku budowy przyłączy do granicy nieruchomości, na których ma zostać zlokalizowana infrastruktura ładowania. Istotny czynnik stanowi ponadto kontynuacja i optymalizacja programów wsparcia ze środków publicznych. Niezależnie od tego, Śląsk w kolejnych latach pozostanie jednym z regionów Polski o najwyższym stopniu elektryfikacji transportu drogowego, zarówno w odniesieniu do zeroemisyjnej floty, jak i sieci ogólnodostępnych ładowarek – mówi Jan Wiśniewski, dyrektor Centrum Badań i Analiz PSNM.

W ciągu najbliższych czterech lat Enefit w Polsce planuje pozyskać lokalizacje dla 2500 stacji ładowania. Firma oferuje również inne usługi z zakresu produkcji energii z OZE, modernizacji oświetlenia, a także wsparcia w zwiększaniu efektywności energetycznej.

Źródło: materiały prasowe

Reklama