W Zabrzańskim Centrum Kształcenia Ogólnego i Zawodowego podsumowano projekty europejskie
fot. ZCKOiZ

W Zabrzańskim Centrum Kształcenia Ogólnego i Zawodowego podsumowano projekty europejskie

W czwartek 19 maja w Zabrzańskim Centrum Kształcenia Ogólnego i Zawodowego odbyła się uroczystość podsumowująca europejskie projekty, w których udział wzięli zabrzańscy uczniowie i nauczyciele.

Reklama

CZYTAJ TEŻ: Powstanie sieć szybkich tras rowerowych. Jedna będzie przebiegać przez Zabrze – W Zabrzu

Trzy projekty europejskie w obecności władz miasta podsumowali w Zabrzańskim Centrum Kształcenia Ogólnego i Zawodowego nauczyciele i uczniowie:

  • Bądźmy bilingual – bądźmy krok do przodu,
  • Budowanie wielokulturowości: podejmowanie dialogu bez poświęcania własnej tożsamości kulturowej,
  • Rzeczywistość zawodowa w Hiszpanii.

Bądźmy bilingual – bądźmy krok do przodu. Pierwszy z projektów zrealizowano pod opieką Grzegorza Florka. Nauczyciele Zabrzańskiego Centrum Kształcenia Ogólnego i Zawodowego rozwijali wiedzę oraz umiejętności językowe, zawodowe oraz społeczne, a także zapoznawali się z innowacyjnymi metodami nauczania bilingualnego (dwujęzycznego).

Uczestnicy projektu, finansowanego ze środków PO WER – Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, odbyli zagraniczny staż zawodowy wsparty procesem poznania i reprezentowania dziedzictwa kulturowego zarówno Polski jak i państwa, gdzie odbywała się mobilność (Hiszpania, Anglia).

Building Multiculturalism: entering into a dialogue without sacrificing our cultural identities (Budowanie wielokulturowości: podejmowanie dialogu bez poświęcania własnej tożsamości kulturowej) – to drugi z projektów zrealizowany przez uczniów i nauczycieli Zabrzańskiego Centrum Kształcenia Ogólnego i Zawodowego, w którym udział wzięły jeszcze trzy inne szkoły: IES San Cristobal de los Angeles z Hiszpanii, 4th Lyceum of Katerini z Grecji, i IIS Michele Giua – Cagliari z Włoch.

Jak powiedziała opiekunka projektu Anna Wandzel-Lipina, celem sfinansowanego ze środków ERASMUS + projektu było m.in.: obcowanie z multikulturowością społeczeństw demokratycznych, poznanie demokracji jako podstawowego czynnika rozwoju społeczeństw, zapobieganie wykluczeniu społecznemu, poznanie procesów asymilacji uchodźców oraz emigrantów zarobkowych, no i oczywiście doskonalenie umiejętności językowych.

Trzeci z prezentowanych projektów Rzeczywistość zawodowa w Hiszpanii niestety odbywał się w trudnych pandemicznych warunkach i zdecydowano się projekt przerwać – uczniowie i nauczyciele zostali ewakuowani do Polski. Niemniej jednak przez pierwszy tydzień uczniowie czterech zabrzańskich szkół zawodowych (Zespół Szkół nr 3, Zabrzańskie Centrum Kształcenia Ogólnego i Zawodowego, Centrum Edukacji, Zespół Szkół Mechaniczno-Samochodowych) mieli możliwość odbycia praktyk zawodowych w hiszpańskiej Cordobie. Projekt koordynowało Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu.

Nie czekaj, aż Facebook wyświetli Ci nasze treści!

Źródło: W Zabrzu
Poślij artykuł dalej ⬇⬇⬇

Reklama