UWAGA! Cisza wyborcza
Pixabay / zdjęcie poglądowe

UWAGA! Cisza wyborcza

Z piątku na sobotę, 14 października, rozpoczyna się cisza wyborcza. Po godzinie 24:00 aż do zakończenia głosowania w niedzielę, 15 października, nie wolno prowadzić agitacji wyborczej ani publikować sondaży. 

Reklama

CZYTAJ TEŻ: 17-letni „policjant” zatrzymany. Oszukał seniorkę na pokaźną kwotę – W Zabrzu

Koniec kampanii

Kampania wyborcza kończy się w piątek, 13 października o godz. 24:00.

„Od tej chwili, aż do zakończenia głosowania, zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej w jakiejkolwiek formie, w szczególności zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych” – wyjaśnia PKW.

Zachęcanie do głosowania w wyborach nie jest agitacją, w referendum – jest

Jak podaje PKW, zachęcanie lub zniechęcanie do udziału w wyborach nie stanowi agitacji wyborczej w rozumieniu przepisów Kodeksu wyborczego.

– Działania o takim charakterze mogą więc być prowadzone po zakończeniu kampanii wyborczej przez podmioty nieuczestniczące w wyborach i pod warunkiem, że działania te są wolne od wszelkich elementów agitacji wyborczej – podkreśla PKW.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku referendum. Zachęcanie lub zniechęcanie do udziału w referendum – jak podaje PKW – stanowi elementem kampanii referendalnej, ponieważ frekwencja ma w referendum decydujące znaczenie dla jego wyniku. Działania tego rodzaju nie mogą być zatem prowadzone w czasie tzw. ciszy referendalnej.

Zakaz publikacji sondaży

W czasie ciszy wyborczej i referendalnej zabronione jest również podawanie do publicznej wiadomości sondaży dotyczących przewidywanych wyników wyborów oraz wyników referendum.

Co z materiałami wyborczymi w czasie ciszy?

Przepisy Kodeksu wyborczego i ustawy o referendum ogólnokrajowym nie wymagają usunięcia z przestrzeni publicznej z chwilą zakończenia kampanii wyborczej i referendalnej wcześniej rozpowszechnionych materiałów wyborczych i referendalnych. Materiały te nie mogą być jednak przemieszczane ani modyfikowane. Ze względu jednak na zakaz agitacji wyborczej i kampanii referendalnej w siedzibach komisji wyborczych materiały znajdujące się w tych siedzibach muszą być usunięte przed rozpoczęciem głosowania. W razie stwierdzenia, że na terenie nieruchomości, na którym mieści się lokal wyborczy, znajdują się materiały wyborcze lub referendalne, obwodowa komisja wyborcza obowiązana jest je usunąć.

Cisza w Internecie

Podobne przepisy mają zastosowanie do działań w Internecie. To oznacza, że ostatni wpis zachęcający do głosowania na konkretnego kandydata lub do udziału w referendum możemy opublikować w piątek (13 października) o godzinie 23:59. Od godziny 0:00 zaczyna się cisza wyborcza.

Źródło: PKW

Reklama