Szczepionka Comirnaty firmy Pfizer. Opublikowano ulotkę

Szczepionka Comirnaty firmy Pfizer. Opublikowano ulotkę

Fot. Pixabay (zdjęcie poglądowe)

Reklama

Wczoraj zaszczepiono pierwsze osoby przeciw Covid-19. W szpitalu MSWiA w Warszawie jako pierwszej preparat wstrzyknięto naczelnej pielęgniarce Alicji Jakubowskiej. Jak podaje portal pulsmedycyny.pl prof. Wierzba podkreślał, że szczepionka na koronawirusa jest bardzo dobrze sprawdzona m.in. przez jedną z najpoważniejszych na świecie amerykańskich instytucji specjalizujących się w tej dziedzinie. Dodał, że szczepionka będzie działać na wszystkie mutacje SARS-CoV-2.

Przeczytaliśmy ulotkę produktu leczniczego Comirnaty koncentrat do sporządzania dyspersji do wstrzykiwań Szczepionka mRNA przeciw COVID-19 (ze zmodyfikowanymi nukleozydami) firmy Pfizer i wybraliśmy dla Państwa kilka najistotniejszych naszym zdaniem informacji:

Nie jest znany okres utrzymywania się ochrony zapewnianej przez szczepionkę, ponieważ jest to nadal ustalane w badaniach klinicznych będących w toku. Poza tym, tak jak i w przypadku innych szczepionek, szczepionka Comirnaty może nie chronić wszystkich osób, które ją otrzymały. Szczepionka może nie zapewnić pełnej ochrony przed upływem co najmniej 7 dni od otrzymania drugiej dawki szczepionki.

To naszym zdaniem najciekawszy punkt, ponieważ wynika z niego, że nikt nie jest w stanie odpowiedzieć dziś na pytanie, jak długo szczepionka będzie działać po zastrzyku.

CZYTAJ TEŻ:

Kiedy koniec pandemii? Prof. Gut: z punktu widzenia prowadzonych rozgrywek nigdy!

Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji szczepionki z innymi produktami leczniczymi, ani szczepionkami.

Ta informacja ma duże znaczenie dla osób starszych, ale nie tylko, które leczą się na różne choroby przewlekłe, zażywając inne lekarstwa. Producent nie przebadał interakcji z innymi lekami.

Jednak prawdziwa bomba czeka na czytelnika na stronie 19 ulotki: W celu potwierdzenia skuteczności i bezpieczeństwa stosowania produktu leczniczego Comirnaty, podmiot odpowiedzialny powinien przedłożyć raport końcowy z badania klinicznego dla randomizowanego, z grupą kontrolną otrzymującą placebo, prowadzonego metodą ślepej próby wobec obserwatora badania C4591001. Termin: grudzień 2023 r.

To tylko najciekawsze naszym zdaniem punkty. Pełna treść ulotki dostępna jest TUTAJ.

 

Źródło: ec.europa.eu, pulsmedycyny.pl

Reklama

Poślij artykuł dalej ⬇⬇⬇

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *