Śląskie Centrum Chorób Serca. Retransplantacja serca u 13-latka
fot. Śląskie Centrum Chorób Serca

Śląskie Centrum Chorób Serca. Retransplantacja serca u 13-latka

W Śląskim Centrum Chorób Serca przeprowadzono pierwszą retransplantację serca u dziecka. 13-letni Michał jest obecnie rehabilitowany. 

Reklama

CZYTAJ: Centrum przesiadkowe. Palowanie i wzrost kosztów o 50%!!

To już druga transplantacja serca u 13-latka. Pierwszą przeszedł w październiku 2022 roku, jednak po kilku miesiącach przeszczepione serce zaczęło pracować gorzej.

– W maju 2023 roku zauważyliśmy znaczne zmiany w naczyniach wieńcowych, przeszczepione serce przestało się prawidłowo kurczyć, obserwowaliśmy niską frakcję wyrzutową. Mimo wprowadzonego leczenia, niewydolność serca postępowała – opowiada dr Arkadiusz Wierzyk kardiolog z Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia u Dzieci w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Na początku 2024 roku 13-letniego Michała zakwalifikowano do rentransplantacji. Nowego dawcę znaleziono w ciągu kilku tygodni. Operację przeprowadził zespół kardiochirurgów z Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia u Dzieci: dr Joanna Śliwka, dr Szymon Pawlak, lek. Monika Żurek.

Dalsza część artykułu pod materiałem video.

SONDAŻ: Małgorzata Mańka-Szulik na 90 proc. straci władzę 👇

– Każda reoperacja jest trudna. Pacjent jest po ciężkiej operacji kardiochirurgicznej, podczas której już wcześniej jego chore serce było usuwane i jako kardiochirurdzy mamy mniej dostępnych tkanek, aby wykonać ponowne zespolenia naczyń. Dodatkowo pacjent, który od pierwszej transplantacji przyjmuje leki immunosupresyjne, jest bardziej narażony na groźne infekcje i powikłania – dodaje dr Joanna Śliwka, która przeprowadziła retransplantację serca Michała.

Od 2006 roku w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu wykonano 10 ponownych transplantacji serc, jedną u pacjenta poniżej 18 roku życia. Retransplantacje u dzieci to jedne z najrzadziej wykonywanych zabiegów kardiochirurgicznych. Na świecie stanowią około 3 procent wszystkich transplantacji serca u dzieci.

Źródło: SCCS Zabrze

Reklama