Śląskie Centrum Chorób Serca jest już Szpitalem Klinicznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Porozumienie w tej sprawie podpisali minister zdrowia Adam Niedzielski oraz prof. Tomasz Szczepański, rektor SUM.
CZYTAJ TEŻ: Ciało noworodka znaleźli pracownicy sortowni odpadów – W Zabrzu
Wydarzeniu towarzyszyło odsłonięcie popiersi twórców zabrzańskiej potęgi: prof. Stanisława Pasyka, prof. Lilli Goldstein, prof. Zbigniewa Religi oraz prof. Mariana Zembali.
– Podjęliśmy decyzję, że Śląskie Centrum Chorób Serca zostanie przekazane z Ministerstwa Zdrowia do Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Można śmiało powiedzieć, że Śląskie Centrum Chorób staje się jeszcze bardziej śląskie – w ten sposób, że nie będzie już jego właścicielem minister zdrowia, rezydujący w Warszawie, tylko Śląski Uniwersytetu Medyczny – powiedział podczas uroczystości minister zdrowia Adam Niedzielski i dodał: – Jestem przekonany – i to też wynik naszej blisko półrocznej współpracy w tym zakresie, żeby doprowadzić do formalnego punktu, w którym jesteśmy – że na pewno szpital trafia w dobre ręce i będzie zachowywał dobrą markę, którą sobie wypracował.
– Wszystkie strony mogą i z pewnością skorzystają z możliwości, jakie daje porozumienie. Myślę, ze te korzyści naukowe, badawcze, dydaktyczne będą z czasem coraz większe. To m.in. nasze zadanie – ocenił rektor SUM prof. Szczepański. Jak twierdzą obie strony porozumienia, podpisana umowa to ogromna szansa, by śląska medycyna była jeszcze mocniejsza.
Minister chwalił też rozbudowę Śląskiego Centrum Chorób Serca o kolejny budynek. –Powstał nowoczesny ośrodek skupiający się na zagadnieniach w obszarze chorób cywilizacyjnych i środowiskowych zarówno od strony klinicznej, lecząc najtrudniejszych chorych, jak i tej naukowej, prowadząc badania populacyjne. Posiadanie tak zintegrowanego systemu nowoczesnej wysokospecjalistycznej diagnostyki i terapii chorób serca, płuc i naczyń u dzieci i dorosłych, z pewnością pozwoli nam nieustannie poprawiać jakość życia Polek i Polaków, w szczególności najbardziej narażonych na zanieczyszczenia środowiska mieszkańców województwa śląskiego.
Jak podkreślała Alina Nowak, radna Sejmiku Województwa Śląskiego, województwo śląskie miało realny udział w zakończonej inwestycji, bo na budowę i wyposażenie nowego budynku przekazało 12 mln zł. – Jako radna Sejmiku zawsze popierałam i będę popierać projekty związane z inwestycjami w służbę zdrowia. Nasz region słynie z medycyny i to właśnie tutaj znajduję się wiele flagowych, znanych w Polsce i Europie ośrodków – mówiła.
Poślij artykuł dalej ⬇⬇⬇