Ruszyła budowa Śląskiego Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu

Ruszyła budowa Śląskiego Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu

 

Wczoraj oficjalnie rozpoczęto budowę Śląskiego Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu. Inwestycja powstanie jako efekt współpracy między Politechniką Śląską, Miastem Zabrze, a holenderską spółką Philips. 

Reklama

Centrum zostanie zlokalizowane na terenie kampusu Politechniki Śląskiej przy ul. Roosevelta w Zabrzu. Powstaje w oparciu o projekt „Assist Med Sport Silesia”, który znalazł się na liście kluczowych przedsięwzięć województwa śląskiego.

– To wspólne przedsięwzięcie Politechniki Śląskiej, firmy Philips i Miasta Zabrze i wyjątkowe nie tylko w skali regionalnej i krajowej, ale także międzynarodowej. Nie był to efekt chwilowych działań, a ośmiu lat ciężkiej pracy – mówi JM Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

Od samego początku miałam wielkie szczęście obserwować, jak Wydział Inżynierii Biomedycznej rozwijał się w Zabrzu i ambitnie podejmował kolejne działania. Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie ludzie, którzy zostawili tu swoje serce – mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Miasta Zabrze.

 

Kto skorzysta z ŚCIWMiS?

JM Rektor Politechniki Śląskiej zaznacza, że grono beneficjentów przedsięwzięcia jest naprawdę szerokie. – Obecny czas pokazuje, jak bardzo potrzebne są techniczne środki wspomagające medycynę. W tej chwili nikt nie ma wątpliwości, że systemy informatyczne i wspomagające diagnozowanie, leczenie są niezbędne do sprawnego funkcjonowania systemu opieki zdrowia. To Centrum, które powstaje, ma służyć rozwijaniu właśnie takich technologii nie tylko na potrzeby studentów i Uczelni, ale także otoczenia społeczno-gospodarczego, bo istotnym elementem tego projektu jest prowadzenie wspólnych działalności naukowo-badawczych – wyjaśnia prof. Mężyk.

Uroczystość inaugurująca budowę Centrum została uatrakcyjniona prezentacją prototypu „autonomicznego systemu asystującego w szpitalach zakaźnych”, który jest przykładem naukowej innowacji ukierunkowanej na pomoc personelowi medycznemu. Koncepcja robota powstała w wyniku współpracy badaczy z Katedry Biomechatroniki Politechniki Śląskiej (dr inż. Piotr Wodarski, dr inż. Michał Burkacki oraz dr inż. Sławomir Suchoń) z pracownikami firm APA Group i KUKA, będących światowymi liderami w dziedzinie automatyki i robotyki przemysłowej.

– Robot będzie mógł wyręczyć personel medyczny w dostarczaniu pożywienia, leków, w pomiarze temperatury i ciśnienia, a także będzie służył komunikowaniu się rodziny z pacjentem, ponieważ w przypadku zarażonych osób kontakt jest utrudniony – tłumaczy prof. M. Gzik. – Jeśli chodzi o problem zagrożenia dla personelu medycznego, robot staje się pośrednikiem i wiele czynności, które jeszcze próbujemy analizować, będzie mógł realizować w zastępstwie. Ten robot sam się dezynfekuje, jest bezpieczny dla pacjentów i personelu, ponieważ ma czujniki, które rozpoznają w swoim otoczeniu osoby, tak żeby nie wyrządził komuś krzywdy – podkreśla.

Przeznaczeniem robota jest uzupełnienie braków kadrowych i tym samym odciążenie personelu medycznego w codziennych wyzwaniach – aby wytypować czynności, w których robot mógłby wesprzeć medyków, prowadzone były symulacje. Uczestnicy uroczystości mogli zapoznać się z działaniem wynalazku – dowożeniem koniecznych przedmiotów bezpośrednio do łóżka pacjenta, pomiarem parametrów życiowych (tj. ciepłoty ciała) oraz komunikacją z dyżurką lekarską poprzez zamontowany tablet.

– Innowacje w medycynie, zwłaszcza te związane z telemedycyną i e-zdrowiem, to ogromna szansa dla przeciążonej służby zdrowia. Ze względu na starzejące się społeczeństwo, ograniczoną liczbę miejsc w szpitalach i lekarzy specjalistów, konieczne jest wprowadzanie nowych rozwiązań, które usprawnią proces leczenia od diagnostyki, poprzez hospitalizację, na opiece nad pacjentem w domu kończąc. Dzisiejsza sytuacja epidemiczna jeszcze bardziej uwydatnia korzyści płynące z wykorzystania nowych technologii medycznych, choć i bez niej rozwój w tym obszarze postępował z roku na rok. Obecne jednak znacznie zyskał na dynamice – podkreśla Reinier Schlatmann, Prezes Philips w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Inwestycja jest elementem projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020. Całość budżetu projektu, grunty, inwestycja budowlana oraz wyposażenie nowoczesnych laboratoriów wynosi około 100 mln zł.

 

Źródło: Materiały prasowe Politechniki Śląskiej
fot. Politechnika Śląska

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *