Ruszyła akcja referendalna. Chcą odwołać prezydent Zabrza i Radę Miasta
fot. Piotr Antczak

Ruszyła akcja referendalna. Chcą odwołać prezydent Zabrza i Radę Miasta

W Zabrzu ruszyła akcja referendalna mająca na celu odwołanie prezydent Agnieszki Rupniewskiej oraz Rady Miasta. Inicjatywę rozpoczętą przez grupę mieszkańców ogłoszono 4 lutego. 

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Tragiczny finał poszukiwań 59-latka – W Zabrzu

W Zabrzu zainicjowano akcję referendalną, której celem jest odwołanie urzędującej od maja zeszłego roku prezydent Agnieszki Rupniewskiej i Rady Miasta Zabrze. Dziś, 4 lutego, o inicjatywie poinformował w mediach społecznościowych Krzysztof Korgel z Komitetu Referendalnego RESET w Zabrzu (pełnomocnik inicjatora referendum). Inicjatorem referendum jest grupa kilkunastu mieszkańców Zabrza.

Inicjatywa referendalna ruszyła

Do Komisarza Wyborczego w Katowicach wpłynęło 4 lutego Powiadomienie o zamiarze wystąpienia z inicjatywą przeprowadzenie referendum gminnego w sprawie odwołania Prezydenta Zabrza oraz Rady Miasta Zabrze przed upływem kadencji.

Do zabrzańskiego magistratu natomiast, oprócz powiadomienia, wpłynął wniosek o udzielenie informacji o liczbie mieszkańców Zabrza, którzy są uprawnieni do głosowania. 10 procent tej liczby stanowić będzie bowiem wymaganą liczbę podpisów osób popierających przeprowadzenie referendum. Zatem, by do referendum w ogóle doszło, konieczne będzie zebranie kilkunastu tysięcy podpisów.

Uzasadnienie inicjatywy referendalnej

„Jako mieszkańcy Zabrza dostrzegamy liczne, niepokojące i szkodliwe działania i zaniechania w funkcjonowaniu Urzędu Miejskiego w Zabrzu oraz jednostkach, instytucjach i spółkach miasta Zabrze. Działania te powodują pogorszenie zarówno wizerunku i sytuacji finansowej Zabrza, jak i przede wszystkim warunków życia jego mieszkańców” – uzasadniają inicjatywę referendalną jej pomysłodawcy.

Do tego dodają powiększające się zadłużenie miasta i wzrost opłat lokalnych. Jako inne działania władzy, które uzasadniają referendum wymieniane są:

  • nieprzemyślane zwolnienia grupowe,
  • decyzja o zaprzestaniu licznych wydarzeń kulturalnych,
  • działania niszczące wizerunek miasta (rozpowszechnianie informacji o rzekomym bankructwie Zabrza),
  • przedłużanie procesu prywatyzacji Górnika Zabrze,
  • nieudolna zmiana operatora wywozu odpadów,
  • wstrzymanie procesów inwestycyjnych,
  • brak szerszej komunikacji w sprawie planów rozwojowych zabrzańskiej oświaty,
  • drastyczne podwyżki opłat lokalnych i znaczne zubożenie mieszkańców. 

Rusza zbiórka podpisów

Inicjatorzy akcji utworzyli specjalną stronę internetową referendumwzabrzu.pl, na której tłumaczą motywy akcji referendalnej i zachęcają do podpisywania się pod inicjatywą oraz pomocy w zbiórce podpisów.

Procedura referendalna

Zgodnie z przepisami wniosek mieszkańców o odwołanie prezydent Zabrza może zostać złożony najwcześniej 10 miesięcy od dnia wyboru na urząd. Agnieszka Rupniewska wygrała drugą turę wyborów prezydenckich w Zabrzu 21 kwietnia 2024 roku, zatem wniosek o jej odwołanie będzie można złożyć najwcześniej pod koniec lutego – oczywiście jeśli inicjatorzy zbiorą wymaganą liczbę podpisów, a na to mają 60 dni.

Od momentu złożenia wniosku komisarz wyborczy ma 30 dni na wydanie postanowienia o przeprowadzeniu referendum lub odrzuceniu wniosku mieszkańców. W treści postanowienia zawiera się m.in. data przeprowadzenia referendum – przeprowadza się je w dzień wolny od pracy najpóźniej w 50 dniu od dnia opublikowania postanowienia komisarza.

Źródło: W Zabrzu, referendumwzabrzu.pl, sip.lex.pl

Subskrybuj nasz kanał na YouTube! 👇

Reklama