Roszczeń nie będzie. Wszystko sprawdzili i było OK
fot. Piotr Antczak

Roszczeń nie będzie. Wszystko sprawdzili i było OK

Wybudowanie centrum przesiadkowego przy ul. Goethego zaoferowano za 54,7 mln zł brutto. W trakcie prac napotkano jednak na problemy gruntowe, przez co roboty stanęły i konieczna była zmiana projektu oraz wykonanie kilkuset betonowych pali wzmacniających podłoże w celu posadowienia budynku. O ile wzrośnie koszt budowy? Nie wiadomo. Umowa miasta z wykonawcą – rozliczenie całości robót ma charakter obmiarowo-kosztorysowy. Oznacza to, że faktyczny koszt całości będzie znany dopiero po zakończeniu inwestycji. Miasto jednak nie będzie dochodziło roszczeń wobec wykonawcy dokumentacji projektowej, gdyby okazało się, że będzie drożej.

Reklama

CZYTAJ TEŻ: Jeden znęcał się nad matką, drugi – nad żoną. Obaj trafili do aresztu – W Zabrzu

W trakcie prac rozbiórkowych starego dworca przy ul. Goethego napotkano na inny niż w projekcie – zinwentaryzowany podczas badań geotechnicznych poziom wód gruntowych. Budowa stanęła i konieczne było przeprojektowanie posadowienia konstrukcji żelbetowej budynku – z bezpośredniego na pośrednie. Zakontraktowano podwykonawcę. Wykonano kilkaset otworów, które następnie wypełniono betonem.

Jaki jest koszt wykonania tych konkretnych robót? Tego ani wykonawca (firma NDI), ani inwestor (miasto Zabrze) nam nie powiedzieli. Przekazano nam jedynie, że całość ma charakter obmiarowo-kosztorysowy, zatem faktyczny koszt poznamy po zakończeniu budowy.

Miasto nie będzie dochodzić roszczeń od wykonawcy dokumentacji projektowej. Według dokumentacji projektowej, którą przesłała nam zajmująca się tym tematem Jednostka Gospodarki Nieruchomościami, projekt centrum przesiadkowego przy ul. Goethego wykonała firma An Archi Group Sp. z o. o. z Gliwic. Badania podłoża wraz z opinią geotechniczną wykonał GEOPROJEKT – ŚLĄSK Przedsiębiorstwo Geologiczno-Geodezyjne Sp. z o.o. z Katowic. Zapytaliśmy, czy miasto zamierza dochodzić jakichkolwiek roszczeń od projektanta lub wykonującego badania geotechniczne.

– Jednostka Gospodarki Nieruchomościami wyjaśnia, iż dokumentacja projektowa będąca załącznikiem do postępowania przetargowego:

  • została sprawdzona przez jednostkę zewnętrzną przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę,
  • została sprawdzona przez organ do tego uprawniony i otrzymała pozwolenie na budowę w dniu 21.01.2022 r.,
  • była analizowana przez potencjalnych oferentów podczas postępowania przetargowego,
  • w dniach 10.09.2021r. – 16.11.2021r. była przedmiotem kontroli z wynikiem pozytywnym przeprowadzonej przez Urząd Zamówień Publicznych w Warszawie.

Mając również na uwadze, iż przedmiotowa inwestycja objęta jest stałym nadzorem Inżyniera kontraktu oraz nadzorem autorskim nie znajdujemy podstaw do dochodzenia jakichkolwiek roszczeń od wykonawcy dokumentacji projektowej odpowiada dyrektor JGN Tomasz Saternus.

Reklama

Źródło: W Zabrzu
Poślij artykuł dalej ⬇⬇⬇

Reklama