Ranking samorządów „Rzeczpospolitej”. Zabrze nie ma powodów do zadowolenia
Fot. Damian Halicki / W Zabrzu

Ranking samorządów „Rzeczpospolitej”. Zabrze nie ma powodów do zadowolenia

Dopiero 44 pozycję na 65 miast powiatowych zajęło Zabrze w rankingu samorządów opublikowanym przez „Rzeczpospolitą”. Ocenie podlegał tak często wspominany przez nasze władze „zrównoważony rozwój”, czyli skuteczność działań samorządu w strategicznych obszarach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania.

Reklama

CZYTAJ TEŻ: Znamy wyniki Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego

Pierwsze miejsce w rankingu zajęły Gliwice, które oceniono na 89,07 punktów i uznano mistrzem w takim gospodarowaniu wydatkami, by uzyskiwać najwyższe wśród miast nadwyżki bieżące. Tuż za nimi znalazły się Katowice – 85,76 p. Zabrze, zdobywając 58,98 p., uplasowało się dopiero na 44 pozycji. Stawkę zamyka Radom z 40 punktami. Miasta na prawach powiatu mogły zdobyć maksymalnie 102 punkty.

W kategorii trwałość ekonomiczno-finansowa (maksymalnie 30 pkt.) oceniane były wskaźniki dotyczące: zdolności samorządu do zwiększania dochodów własnych (w tym z podatków) i korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania, efektywności zarządzania finansami czy te dotyczące budowy potencjału rozwojowego.

W kategorii „trwałość społeczna” (maksymalnie 34 pkt.) oceniane były te obszary działalności samorządów, które mają wpływ na jakość życia mieszkańców oraz budowę tzw. społeczeństwa obywatelskiego. Pod uwagę brano tu zarówno „twarde” dane o wydatkach samorządu (m.in. na usługi w zakresie edukacji, kultury, sportu i rekreację, transportu publicznego) jak i mierzalne efekty tych wydatków (np. miejsca dla dzieci w żłobkach czy przedszkolach), ale też tzw. działania miękkie, których podjęcie nie wymagało dużych nakładów finansowych (np. budżet partycypacyjny, współpraca z organizacjami pozarządowymi).

W kategorii trwałość środowiskowa (maksymalnie 26 lub 28 pkt.) kładziono nacisk na kwestie związane z ochroną środowiska i dostosowań do zmian klimatycznych: gospodarki odpadami, gospodarki wodno-ściekowa, redukcja emisji spalin i smogu.

W czwartej kategorii (maksymalnie 10 pkt.) sprawdzano jakość zarządzania urzędem, procesem uchwałodawczym oraz poziom współpracy między samorządami.

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce. Weryfikuje skuteczność działań władz samorządowych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania.

Nie czekaj, aż Facebook wyświetli Ci nasze artykuły!

Źródło: Rzeczpospolita
Poślij artykuł dalej ⬇⬇⬇

Reklama