Młodzieżowa Rada będzie reaktywowana po 13 latach wcześniejszego zawieszenia. Doprowadziły do tego wieloletnie wysiłki przedstawicieli młodych mieszkańców. Wiele rozmów z władzami miejskimi zostało przeprowadzonych przez autorów projektu. Finalnie prezydent Małgorzata Mańka-Szulik wyraziła aprobatę dla przedsięwzięcia.
Próby mające na celu powstanie samej rady trwały od lat, ale wniosek w sprawie reaktywacji Młodzieżowej Rady Miasta Zabrze trafił na biurko pani prezydent Małgorzaty Mańki-Szulik 18 września 2018 roku. Inicjatorami projektu są: Dylan Błażejowski – koordynator projektu, Maja Cimcioch, Denis Struski oraz Krzysztof Malinowski. Samodzielnie przygotowawszy statut pod nazwą „Konstytucja Młodzieżowej Rady Miasta Zabrze”, po uprzednich konsultacjach z młodzieżą oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych,
doprowadzili inicjatywę do końca.
Pan Błażejowski ostatnią rozmowę z Prezydent Zabrza odbył dnia 27 lutego 2020 roku, na której przekazano mu informację o zaakceptowaniu projektu, a w efekcie, o reaktywacji młodzieżowego organu, które ma mieć miejsce w roku szkolnym 2020/21. Młodzieżowa Rada będzie pełnić funkcję opiniodawczo-doradczą przy Prezydent Miasta. W skład przedstawicielstwa młodzieży wejdą reprezentanci zabrzańskich szkół ponadpodstawowych.
„Pragniemy serdecznie podziękować Pani Prezydent za wsłuchanie się w głos młodzieży. Cieszy nas myśl, że głos młodych zabrzan będzie słyszalny w mieście, podobnie jak to ma miejsce w Katowicach, Gliwicach czy też Bytomiu. Młodzież coraz szerzej zyskuje głos w sferze publicznej. Liczba przedstawicielstw młodzieży rośnie z roku na rok, a skutkiem tego jest nie tylko rola młodzieży na scenie politycznej, lecz także konieczność tworzenia sfer ich wymiany poglądów” – mówią autorzy.
Zabrze jest jednym z nielicznych miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, które nie posiada przedstawicielstwa młodzieży. Brak tej instytucji spowodował, że zabrzańska młodzież nie miała i nie ma możliwości oddelegowania swojego przedstawiciela do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego, który miałby istotny wpływ na kształtowanie się polityki młodzieżowej na terenie województwa.