Panie… ile za ten dworzec?
fot. Piotr Antczak

Panie… ile za ten dworzec?

Trwają prace przy budowie dworców – w centrum i dzielnicy Rokitnica. Zapytaliśmy wykonawcę, na jakim etapie są prace, a także o szacunkowe koszty inwestycji, również po zmianach w projekcie dotyczących dworca przy ul. Goethego.

Reklama

CZYTAJ TEŻ: Nietypowa interwencja policji. Na DTŚ znalazł się łabędź – W Zabrzu

Jak przekazała nam Magdalena Skorupka, rzecznik wykonawcy – firmy NDI, zakończono już wykonywanie fundamentów przy budowie dworca przy ul. Goethego. Obecnie wznoszona jest konstrukcja żelbetowa parteru – słupy w części dworcowej oraz ściany i słupy w części usługowej. Rozpoczęto też prace murarskie, a w najbliższym czasie planowana jest budowa stropu nad parterem. Na ulicy Goethego dobiega końca przebudowa infrastruktury podziemnej – wykonana została kanalizacja deszczowa, przełożony wodociąg, trwają prace związane z przekładką gazociągu.

– NDI przygotowuje się do wykonania przyłącza kanalizacji deszczowej, jednak do jego ułożenia konieczne będzie wprowadzenie kolejnego etapu tymczasowej organizacji ruchu, obejmującego zakresem skrzyżowanie ul. gen. Charlesa de Gaulle’a i ul. Johanna Wolfganga Goethego. Te zmiany planujemy wprowadzić po 1 listopada – wyjaśnia Magdalena Skorupka.

Zapytaliśmy też, jaki jest koszt wykonania dodatkowych robót, wcześniej niezaplanowanych – kilkuset, a dokładniej 700 otworów zalanych betonem. Te roboty były wykonywane po zmianach w projekcie, kiedy okazało się, że poziom wód gruntowych jest inny niż pierwotnie zakładano.

– W ramach robót, o których Pan wspomina nie wykonywano robót dodatkowych a całkowity koszt inwestycji będzie znany dopiero po jej zakończeniu – odpowiada Magdalena Skorupka, rzecznik NDI.

Gdy dopytaliśmy o to jedno zadanie, czyli koszt wykonania 700 otworów i zalania ich betonem, rzecznik odesłała nas do inwestora, czyli miasta Zabrze. O to już pytaliśmy jakiś czas temu Jednostkę Gospodarowania Nieruchomościami, która zajmuje się tą inwestycją i wówczas otrzymaliśmy odpowiedź podobną do tej, jaką podała nam pani Magdalena Skorupka – koszt będzie znany po zakończeniu budowy z uwagi na kosztorysowo-obmiarowy charakter wynagrodzenia.

Nasz dziennikarz wysłał kolejne pytania do Jednostki Gospodarowania Nieruchomościami. Zapytaliśmy m.in. o to, kto i kiedy wykonał badania geotechniczne gruntu i czy miasto będzie dochodzić roszczeń wobec projektanta lub wykonującego badania geotechniczne w przypadku wzrostu kosztów całej inwestycji. Niestety do dziś nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

Magdalena Skorupka odpowiedziała nam, że badania te w 2017 roku były wykonywane na zlecenie jednostki projektowej. Jak sprawdziliśmy, dworzec projektowała firma An Archi Group Sp. z o. o. z Gliwic. Do firmy wysłaliśmy pytania, czekamy na odpowiedź.

– Badania w 2022 roku zlecił wykonawca stwierdziwszy odmienne od założonych w dokumentacji projektowej warunki gruntowe, które mogły wpłynąć na bezpieczeństwo posadowienia budynku – wyjaśniła cel dodatkowych badań rzecznik NDI.

W Rokitnicy, po przeniesieniu ruchu autobusowego z dotychczasowej pętli na tymczasowe przystanki zlokalizowane przy ulicy Krakowskiej i Ofiar Katynia, budowa ruszyła.

Reklama

– Trwają prace przygotowawcze i pierwsze roboty. Z terenu budowy zdemontowano dotychczasową infrastrukturę: latarnie oświetleniowe, tablice systemu informacji pasażerskiej, słup ogłoszeniowy oraz powierzchnię z kostki brukowej, krawężników/obrzeży, tak by móc rozpocząć prace związane z sieciami. I tak tutaj: rozpoczęto prace związane z przebudową sieci sanitarnych na terenie nowego Centrum Przesiadkowego, rozpoczęto od prac związanych z kanalizacją deszczową, instalacją sanitarną, wodociągiem i przekładką sieci gazowych – te prace trwają – relacjonuje rzecznik wykonawcy Magdalena Skorupka.

Reklama

Źródło: W Zabrzu
Poślij artykuł dalej ⬇⬇⬇