Nie będziesz mógł odmówić nałożonego przez policjanta mandatu? Jest projekt ustawy

Nie będziesz mógł odmówić nałożonego przez policjanta mandatu? Jest projekt ustawy

Fot. Adrian Grycuk / Wikimedia Commons / CC 

Reklama

W piątek w nocy na sejmowej stronie ukazał się projekt nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Posłowie PiS, w tym Barbara Dziuk (na zdjęciu) z naszego okręgu, której biuro poselskie znajduje się m.in. w naszym mieście, wnioskują w nim o likwidację możliwości nieprzyjęcia mandatu i wprowadzenie w zamian prawa do jego zaskarżenia. Co to oznacza?

Aktualnie każdy obywatel ukarany za wykroczenie mandatem przez policjanta jest przez niego pouczany, iż ma prawo odmowy jego przyjęcia – wówczas policja kieruje wniosek o ukaranie do sądu, który rozstrzyga o ewentualnej winie. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy osoba karana nie zgadza się z decyzją policjanta, gdyż uważa, że nałożona kara jest wbrew obowiązującemu prawu. Do sejmu właśnie wpłynął projekt ustawy, który tej możliwości obywateli pozbawia, a w zamian proponuje prawo zaskarżenia nałożonego przez stróża prawa mandatu. Jednym z wnioskodawców tej nowelizacji jest posłanka Barbara Dziuk (PiS), której biuro poselskie znajduje się m.in. #wZabrzu.

CZYTAJ TEŻ:

Nieoficjalnie: 13 kopalń do likwidacji, w tym sąsiednie Sośnica i Ruda

Co to w praktyce może oznaczać dla obywatela? Obrona przed bezprawnie (w opinii karanego) nałożonym mandatem będzie bardziej skomplikowana. Tłumaczy to radca prawny Piotr Dobrowolski:

➡️ Jak jest dzisiaj?
👉 Jeśli popełnisz wykroczenie:
1️⃣ policjant informuje Cię o ukaraniu mandatem
2️⃣ masz prawo takiego mandatu nie przyjąć
3️⃣ jeśli nie przyjmiesz mandatu, policja kieruje wniosek o ukaranie do sądu, który rozstrzyga – ukarać, czy uniewinnić.

➡️ Jak ma być?
👉 Jeśli popełnisz wykroczenie:
1️⃣ policjant informuje Cię o ukaraniu mandatem
2️⃣ nie masz już prawa mandatu nie przyjąć‼️
3️⃣ mandat jest wykonalny, chyba że sąd wstrzyma wykonalność (co nastąpi zapewne po kilku miesiącach)‼️
4️⃣ możesz mandat zaskarżyć w terminie 7 dni od daty do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce popełnienia wykroczenia
5️⃣ musisz wskazać, czy zaskarżasz mandat co do winy, czy co do kary (o ile wiesz, o co w ogóle w tym chodzi)
6️⃣ sąd może orzec na Twoją niekorzyść‼️ Nie obowiązuje zakaz reformationis in peius (zakaz pogarszania sytuacji oskarżonego w postępowaniu odwoławczym). Odwołując się, ryzykujesz, że zostaniesz ukarany surowiej, niż wynikało to z nałożonego mandatu.‼️
7️⃣ jeśli w odwołaniu nie poruszysz jakichś okoliczności czy dowodów, nie możesz tego zrobić później przed sądem

Jak propozycje zmian uzasadniają wnioskujący posłowie? W uzasadnieniu czytamy m.in.:
* projektowana ustawa ma na celu usprawnienie postępowań o wykroczenia oraz odciążenie sądów,
* jak wskazuje praktyka, przeważająca większość spraw o wykroczenia wnoszonych do sądu w związku z odmową przyjęcia mandatu przez sprawcę kończy się wydaniem prawomocnego wyroku skazującego. Poza tym odmowa przyjęcia mandatu przez sprawcę niejednokrotnie ma charakter impulsywny i nieprzemyślany, a w konsekwencji powoduje konieczność podjęcia szeregu czynności związanych z wytoczeniem oskarżenia w sprawie o wykroczenie.
* w konsekwencji proponowanych regulacji, w szczególności przerzucenia ciężaru procesowego zaskarżenia mandatu na ukaranego, należałoby się spodziewać znacznego zmniejszenia wpływu spraw o wykroczenia do sądu. Ponadto proponowane postępowanie odciążyłoby funkcjonariuszy od składania dużej liczby wniosków o ukaranie, na rzecz przekazania do sądu materiałów sprawy.

Projekt ustawy dostępny jest TUTAJ.

 

Źródło: orka.sejm.gov.pl, Facebook / Piotr Dobrowolski Radca Prawny

Poślij artykuł dalej ⬇⬇⬇

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *