Elektrociepłownia w Zabrzu jest nie tylko nowoczesnym, ale także niskoemisyjnym źródłem ciepła i energii elektrycznej. W ubiegłym sezonie instalacja dostarczyła do sieci 1,7 mln GJ, o 6 % więcej ciepła niż w poprzednim sezonie.
ZOBACZ TEŻ: Fortum Zabrze. Lont detonujący czyści kocioł w trakcie pracy
Sezon w liczbach
- 1,72 mln GJ – ilość ciepła dostarczonego do sieci w sezonie 2024/2025,
- 6 % więcej ciepła niż w poprzednim sezonie,
- 15 tys. GJ – ilość ciepła dostarczonego do sieci w najzimniejszej dobie sezonu (17 lutego 2025 r.), przy średniej temperaturze dobowej -5°C,
- 105 tys. GJ – o tyle ciepła więcej dostarczono do sieci w porównaniu z poprzednim sezonem.
– Każdy sezon grzewczy jest dla nas równie ważny. Wiemy, że 70 tysięcy gospodarstw domowych w Zabrzu i Bytomiu liczy na naszą niezawodność, zwłaszcza w mroźne dni. W tym sezonie dostarczyliśmy do sieci ciepłowniczej ponad 1,7 mln GJ ciepła – o 6% więcej niż w poprzednim sezonie. To dlatego, że tegoroczna średnia temperatura wyniosła 4,8°C, a w ubiegłym roku była o prawie półtora stopnia wyższa. Niezależnie od warunków pogodowych, cały czas dbamy o stabilność produkcji. Teraz, gdy sezon dobiega końca, nie zwalniamy tempa – przed nami intensywne lato: coroczny remont kotła, do którego już się przygotowujemy – mówi Andrzej Starzyński, kierownik elektrociepłowni Fortum w Zabrzu.
Inwestycje i rozwój
Fortum konsekwentnie inwestuje w infrastrukturę ciepłowniczą i rozwój niskoemisyjnych źródeł energii:
- 50,5 mln zł – na remonty i inwestycje w elektrociepłowni w Zabrzu i modernizacje infrastruktury w Bytomiu,
- 35 mln zł – wartość nowo uruchomionego zakładu produkcji paliwa RDF w Zawierciu,
- 102 tys. ton RDF – ilość paliwa alternatywnego RDF przekształconego w elektrociepłowni w Zabrzu w ciepło i energię elektryczną w ubiegłym sezonie.
Nowy zakład produkcji paliw alternatywnych w Zawierciu, uruchomiony w grudniu 2024 roku, to pierwsza w Polsce instalacja dedykowana produkcji paliwa alternatywnego RDF wyłącznie na potrzeby ciepłownictwa. Inwestycja o wartości 35 milionów złotych wpisuje się w strategię gospodarki o obiegu zamkniętym oraz redukcji emisji CO₂. Nowoczesna linia produkcyjna przetwarza frakcje odpadów nienadające się do recyklingu, minimalizując ich składowanie. Całość wyprodukowanego paliwa zasila elektrociepłownię Fortum w Zabrzu, przyczyniając się do ogrzewania ponad 30 tysięcy mieszkań w Zabrzu i Bytomiu. Zakład stworzył kilkanaście nowych miejsc pracy i współpracuje z lokalnymi podmiotami w zakresie gospodarki odpadami oraz firmami transportowymi, co generuje dodatkowe zatrudnienie. Proces produkcji odbywa się zgodnie z najwyższymi standardami ochrony środowiska i bezpieczeństwa w hali z systemem odpylania i filtrami węglowymi, eliminując emisję zapachów, pyłów i hałasu.
Przyszłość: więcej zielonej energii
Zgodnie ze strategią Fortum, do 2027 roku ciepło w Zabrzu i Bytomiu będzie produkowane już bez udziału węgla. W następnym sezonie grzewczym elektrociepłownię czeka remont, który pozwoli na wykorzystanie jako paliwa 100% paliwa alternatywnego RDF.
Źródło: mat. pras. Fortum