Duże zmiany w przepisach ruchu drogowego. Pieszy z komórką zapłaci mandat

Duże zmiany w przepisach ruchu drogowego. Pieszy z komórką zapłaci mandat

Fot. Pixabay

Reklama

25 listopada przesłano do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Jednym z modyfikowanych przepisów jest pierwszeństwo pieszego na przejściu, ale jest również kontrowersyjna zmiana – obowiązek minimalnego odstępu między pojazdami.

Nowe regulacje będą dotyczyły kilku zmian. Pierwszą z nich jest pierwszeństwo pieszego. Dziś pieszy znajdujący się już na pasach ma pierwszeństwo, w projekcie zaproponowano rozszerzenie, aby miał je także pieszy wchodzący na przejście (w zapisie wyłączona tramwaje).

Ciekawym rozwiązaniem jest zobowiązanie do zachowania szczególnej ostrożności również pieszego, polegające na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie. Oznacza to, że pieszy podczas przejścia nie będzie mógł korzystać z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcję.

CZYTAJ TEŻ:

UWAGA! Brak prądu na tych ulicach #wZabrzu

Jednym z przepisów, który budzi wątpliwości, jest doprecyzowanie bezpiecznej odległości między pojazdami na tym samym pasie ruchu na drogach ekspresowych i autostradach. Do tej pory kierowca musiał zachować taką odległość i poruszać się „z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu”. W proponowanych zmianach bezpieczna odległość między pojazdami będzie wynosić połowę aktualnej prędkości, czyli np. kierowca jadący 100 km/h musi jechać 50 m za poprzedzającym samochodem. Problem polega na tym, jak wskazują niektórzy komentatorzy, że w krajach, gdzie funkcjonują takie rozwiązania, są również znaczniki na drogach, pozwalające określić odległość. Trudno zatem będzie tę odległość ocenić.

W projekcie zamieszczono także zmianę ujednolicającą obowiązujące na polskich drogach dopuszczalne prędkości na obszarze zabudowanym. Obecnie wynoszą one 60 km/godz. w godzinach 23:00 – 5:00 oraz 50 km/godz. w pozostałych. Po zmianach dopuszczalna prędkość w obszarze zabudowanym wyniesie 50 km/h.

 

Źródło: prawodrogowe.pl, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym

Reklama

Poślij artykuł dalej ⬇⬇⬇

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *