Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia (European HealthTech Innovatio Center – EHTIC) powstające na Politechnice Śląskiej, to supernowoczesny ośrodek, w którym będą prowadzone badania w zakresie technologii dla zdrowia. We współpracy z wiodącymi uczelniami medycznymi, światowymi koncernami zajmującymi się wdrożeniami rozwiązań medycznych, a także przy wsparciu władz samorządowych, EHTIC będzie prowadzić działalność naukowo-badawczo-wdrożeniową w celu poprawy profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia chorób. Otwarcie EHTIC jest planowane na październik tego roku.
Celem nowo powstałego Centrum jest stworzenie unikalnego zespołu wysokospecjalistycznych laboratoriów badawczo-technologicznych wspierających firmy wdrażające wyroby i technologie medyczne. To wpisuje się w aktualne zagadnienia zdrowotne stanowiące odpowiedź na wyzwania współczesnej medycyny w obszarze starzejącego się społeczeństwa oraz medycyny spersonalizowanej. EHTIC to jednostka dająca możliwość międzynarodowej kooperacji i uczestniczenie w europejskiej oraz światowych platformach technologicznych. W jej strukturach utworzono takie laboratoria, jak m.in.: Laboratorium wizji komputerowej oraz wirtualnej rzeczywistości, Laboratorium planowania zabiegów operacyjnych, Laboratorium szybkiego prototypowania, Laboratorium badań struktury implantów, Laboratorium inżynierskiego wspomagania w stomatologii, Laboratorium badań narządu ruchu człowieka.
CZYTAJ TEŻ: UWAGA! Letnia przerwa w dostawie ciepłej wody – W Zabrzu
Głównym celem działania EHTIC jest organizowanie współdziałania podmiotów działających w obszarze technologii dla zdrowia, kreowanie, rozwijanie i wdrażanie innowacyjnych technologii medycznych w celu poprawy profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia chorób.
— W ramach działalności, jaką planujemy w Centrum będą zarówno szkolenia, jak i wsparcie małej i średniej przedsiębiorczości w obszarze rozwoju technologii i wdrażania. Ale przede wszystkim będą to badania w takich obszarach jak bioinformatyka, biomechtronika, biomateriały oraz przetwarzanie sygnałów biomedycznych. To Centrum na mapie Europy będzie bardzo wyjątkowe, ze względu na swój potencjał, zarówno w zakresie możliwości realizacji badań, jak również kapitału ludzkiego osób, które dzisiaj reprezentują dyscyplinę inżynieria biomedyczna Politechniki Śląskiej. Centrum będzie wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę dostępną na rynku światowym. To pozwoli rozwinąć nasz potencjał badawczy w takich technologiach jak wirtualne technologie dla zdrowia, wykorzystanie sztucznej inteligencji w diagnostyce i systemach eksperckich wspomagających lekarzy w decyzjach. To także druk 3D, technologie związane ze wspomaganiem rehabilitacji, treningu sportowego. Będzie to najnowocześniejsza aparatura, która stawia Politechnikę Śląską wśród najlepiej wyposażonych laboratoriów i centrów badawczych w naszym kraju – powiedział prof. dr hab. inż. Marek Gzik Dyrektor Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia EHTIC.
Jednym z partnerów Politechniki Śląskiej w tych działaniach jest Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. – Jestem szczęśliwy podwójnie. Jako zabrzanin, mogłem podziwiać transformację tego terenu. Cieszę się, że powstaje tu coś, co cały czas się rozwija i służy Politechnice Śląskiej, Miastu, ale także Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu. Mój drugi powód do radości to postęp w naukach bioinżynieryjnych, który jest jednym z warunków postępu w medycynie. Współpraca między lekarzami a inżynierami jest dużą wartością. Trwa już od wielu lat i przyniosła bardzo dobre, pozytywne efekty dla pacjentów. Cieszymy się, że w nowym Centrum będzie dużo myśli zarówno naukowej, jak i bioinżynieryjnej. Liczymy na dobrą współpracę, ponieważ najlepsze wyniki przynoszą badania interdyscyplinarne, na styku różnych dyscyplin – powiedział rektor tej uczelni prof. dr hab. n.med. Tomasz Szczepański.
Informacje nt. budynku. Zaprojektowana i zrealizowana została budowa nowego budynku laboratoryjnego wraz z kompleksowym urządzeniem terenu w obrębie inwestycji. Zaprojektowano przebudowę fragmentów istniejących dróg dojazdowych oraz likwidację istniejącego parkingu. Wokół projektowanego budynku zrealizowano nowy układ chodników oraz miejsc postojowych oraz poszerzenie odcinka drogi wewnętrznej. W miejsce istniejącego, pokrytego asfaltem placu parkingowego, zaprojektowano plac wejściowy, będący przedłużeniem reprezentacyjnej, wewnętrznej przestrzeni parteru budynku. Przewidziano miejsca parkingowe, zieleń wysoką i nowy układ komunikacyjny.
EHTIC to efekt projektu Assist Med Sport Silesia – Śląskie Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020. Całość budżetu projektu, grunty, inwestycja budowlana oraz wyposażenie nowoczesnych laboratoriów wynosi ponad 110 mln zł. W ramach projektu wybudowano budynek laboratoryjny za kwotę 44 milionów złotych, wyposażony w najnowocześniejszą aparaturę naukowo-badawczą za kwotę 66 milionów złotych.
Nie czekaj, aż Facebook wyświetli Ci nasze artykuły!
Źródło: Mat. pras. Politechniki Śląskiej
Poślij artykuł dalej ⬇⬇⬇