Co będzie w hotelu Admiralspalast? „Grupa robocza pracuje nad tym projektem”
fot. Damian Halicki / W Zabrzu

Co będzie w hotelu Admiralspalast? „Grupa robocza pracuje nad tym projektem”

Na początku tego roku miasto stało się właścicielem zabytkowego hotelu Admiralspalast. W maju z Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu Zabrze otrzymało 35 mln zł, z czego 30 mln zł będzie przeznaczone na rewitalizację obiektu. W tym samym miesiącu wykonano ekspertyzę stanu technicznego budynku. Od tamtej pory – choć rzekomo powstała lub dopiero ma powstać „grupa robocza” – niewiele dzieje się w kierunku planowanej rewitalizacji, a obiekt niszczeje – w lipcu tego roku zamontowano na elewacji budynku specjalne skrzydła z siatkami, które mają wyłapywać odpadające elementy.

Reklama

CZYTAJ TEŻ: ZUS przestrzega przed oszustami. Proponują „załatwienie” 14. emerytury

O przeznaczenie hotelu – pod jakim kątem będzie rewitalizowany – na czerwcowej sesji Rady Miasta Zabrze pytał radny Grzegorz Olejniczak (KO-NZ).

– Dziś badamy jego stan techniczny i w zależności od tego będziemy proponowali rozwiązania. W tej chwili pracują nad tym konserwatorzy i projektanci. Jak już będą propozycje architektów i konstruktorów, możemy umówić się z zainteresowanymi radnymi i tę wiedzę im udostępnimy. Myślę, że gdzieś w sierpniu będziemy mogli spotkać się z grupą roboczą, która nad tym projektem pracuje – odpowiadała wówczas prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Rzecz w tym, że wyniki ekspertyzy stanu technicznego hotelu – jak przekazał nam Krzysztof Mączka, zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji i Remontów UM – znane były w maju.

Grupa robocza… Próbowaliśmy ustalić coś w temacie rzeczonej „grupy roboczej” i wykonaliśmy kilka telefonów; najpierw do rzecznika, następnie do wydziałów i jednostek UM, które mają styczność z hotelem.

W Jednostce Gospodarki Nieruchomościami, która otrzymała budynek w dozór, powiedziano nam, że jednostka zajmuje się jedynie doraźnym zabezpieczeniem budynku. Zapytaliśmy więc o aktualny stan elewacji. – Zostały odbite odpadające części elewacji i została założona siatka. To są zupełnie podstawowe rzeczy, by zapewnić bezpieczeństwo przechodniów. Jak już będzie wiadomo, co tam będzie robione i w jakim zakresie, to z pewnością elewacja będzie też wzięta pod uwagę – teraz nie chcemy wydatkować więcej niż jest to konieczne – powiedziała portalowi #wZabrzu Aleksandra Bartosik z Jednostki Gospodarki Nieruchomościami. W kwestii „grupy roboczej” odesłała nas do Wydziału Inwestycji i Remontów UM.

W Wydziale Inwestycji i Remontów zastępca naczelnika Krzysztof Mączka poinformował nas, że została wykonana przez zewnętrzny podmiot inwentaryzacja i ekspertyza stanu technicznego obiektu (jej treść publikujemy na końcu artykułu). Natomiast w temacie „grupy roboczej” nie był w stanie nic powiedzieć, dodał tylko, że następnym krokiem będzie opracowanie koncepcji i programu funkcjonalno-użytkowego. Na tej podstawie będzie ogłoszony przetarg w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Procedura przetargowa ma ruszyć najpóźniej na początku przyszłego roku.

O tajemniczej „grupie roboczej” nic nie wie również osoba, która w tej grupie z pewnością powinna się znaleźć. – Pytałem o to panią konserwator, czy słyszała o spotkaniach grupy roboczej, czy się zawiązała… Pani konserwator też mówiła, że nic w tej sprawie nie wie – powiedział portalowi #wZabrzu Dariusz Walerjański, przewodniczący Komisji Kultury i Dziedzictwa zabrzańskiej Rady Miasta.

Radny Grzegorz Olejniczak, który w czerwcu pytał o plany wobec hotelu, został zapewniony przez prezydent Zabrza, że jeśli tylko grupa się zbierze, zostanie o tym poinformowany SMS-em. – Do tej pory SMS-a nie otrzymałem – powiedział nam Grzegorz Olejniczak.

Treść ekspertyzy przesłanej przez zastępcę naczelnika Wydziału Inwestycji i Remontów Krzysztofa Mączkę:

Ekspertyza techniczna BUDYNKU DAWNEGO HOTELU ADMIRALSPALAST ZLOKALIZOWANEGO NA DZIAŁCE 833/16 PRZY UL. WOLNOŚCI 305 W ZABRZU została wykonana przez dr inż. Zbigniewa Pająka – „ RZECZOZNAWSTWO I PROJEKTOWANIE W BUDOWNICTWIE ” Z B I G N I E W P A J Ą K w maju bieżącego roku.

Poniżej zamieszczam wnioski i zalecenia ekspertyzy (Stan techniczny budynku oceniono na podstawie przeprowadzonych oględzin, odkrywek, badań nieniszczących, analizy archiwalnej dokumentacji budowlanej, oraz analizy rodzaju i zakresu występujących aktualnie uszkodzeń):

Stopień zużycia

Stopień technicznego zużycia obiektu Sz określono w procentach jako średnio ważony, uwzględniający istniejący stan techniczny konstrukcji, elementów wykończenia i wyposażenia. Procentowy udział poszczególnych elementów obiektu Ui w jego wartości oszacowano na podstawie pomocniczych materiałów oraz charakteru konstrukcji, wykończenia i istniejącego wyposażenia instalacyjnego. Aktualny stopień zużycia poszczególnych elementów obiektu Si określono, przy uwzględnieniu wieku, zakresu wykonanych wcześniej remontów i technicznego stanu zachowania elementów.

Stopień technicznego zużycia budynku Sz ≈ 67,5 %, wskazuje na konieczność podjęcia generalnego remontu. W przedmiotowym wypadku na celowość remontu dodatkowo istotny wpływ mają położenie budynku w centrum miasta, oraz jego reprezentacyjny i zabytkowy charakter.

Przyczyny występujących uszkodzeń:

Na podstawie charakteru i zakresu występujących uszkodzeń w budynku można wyróżnić następujące ich główne przyczyny:

‒ Naturalne zużycie techniczne materiałów, związane z wiekiem, dotyczące głów-nie mniej trwałych, wykończeniowych elementów, jak: tynki, posadzki, izolacje, okładziny, powłoki malarskie, stolarka okienna i drzwiowa, pokrycia dachowe.

‒ Pierwotne błędy wykonawcze, polegające na pominięciu tynkowania stropów Kleina, nad sufitami podwieszonymi „Rabitza”. Brak ochrony doprowadził do wystąpienia uszkodzeń korozyjnych stropów.

‒ Wpływy odkształceń termicznych i mechanicznych, które są przyczyną zarysowań i pęknięć na murowanych ścianach. Rysy występują głównie w miejscach osłabionych dużymi kanałami instalacyjnymi. Nie mają one istotnego wpływu na bezpieczeństwo konstrukcji i użytkowania.

‒ Działanie czynników środowiskowych, co doprowadziło do zawilgocenia i zagrzybienia murów oraz stropów, korozji stali i korozji biologicznej drewna.

‒ Błędy w eksploatacji i utrzymaniu, polegające na nieusuwaniu we właściwym czasie usterek w dachach i instalacjach, długotrwałym braku ogrzewania pomieszczeń, braku wentylacji – budynek nieużytkowany od ponad 10 lat, a kondygnacje powyżej 1 piętra są nieużytkowane od prawie 40 lat.

Wnioski i zalecenia:

Na podstawie przeprowadzonych oględzin, badań i analiz budynku dawnego hotelu Admiralspalast przy ul. Wolności 305 w Zabrzu, stwierdza się, że:

➢ Stan techniczny konstrukcji nośnej budynku, jest zróżnicowany. W stanie zadowalającym są fundamenty i posadowienie – brak uszkodzeń świadczących o niewystarczającej nośności. Stanem zadowalającym i średnim cechują się ściany nośne, elementy stalowego szkieletu (słupy, podciągi, belki główne, trzon windy osobowej), konstrukcja kopuły, stropy między-kondygnacyjne, schody żelbetowe i kamienne. W stanie złym są natomiast stropy tarasów dachowych, dach i drewniana konstrukcja nadbudówki między tarasami, oraz stalowe schody do maszynowni i spiralne w gospodarczej klatce schodowej.

Ogólnie w najgorszym stanie technicznym są pomieszczenia w piwnicach i na IV oraz V piętrze.

➢ Stan elementów wykończeniowych, instalacji i wyposażenia jest niezadowalający i zły – znaczne zużycie techniczne. Wyjątek stanowią elewacje, okładziny z blach miedzianych, stolarka okienna, których stan jest zadowalający.

➢ Głównymi przyczynami występujących uszkodzeń są:

‒ zużycie techniczne, dotyczące głównie wykończeniowych elementów i instalacji,‒ wpływy środowiskowe, powodujące zawilgocenia, korozję i zagrzybienie,
‒ odkształcenia termiczne i mechaniczne – lokalne zarysowania i spękania murów i stropów,
‒ błędy eksploatacji – brak właściwego utrzymania w długim okresie czasu (brak ogrzewania, bieżących remontów i konserwacji).

➢ Średni stopień zużycia technicznego budynku wynosi około 67%.

➢ Budynek nadaje się do generalnego remontu i adaptacji do planowanych celów, przy uwzględnieniu użytkowych obciążeń stropów o wartościach: 5,0 kN/m2 nad piwnicami, 3,5 kN/m2 nad parterem, 2,0 kN/m2 w dawnych pokojach hote-lowych. Niezbędna będzie przebudowa wszystkich węzłów sanitarnych (WC, łazienki, itp.) z dostosowaniem do współczesnych wymagań.

Nie czekaj, aż Facebook wyświetli Ci nasze treści!

Źródło: W Zabrzu
Poślij artykuł dalej ⬇⬇⬇

Reklama