Około 100 pracowników finansowo-księgowych zabrzańskich placówek oświatowych zastanawia się, jaki efekt dla nich przyniesie utworzenie w mieście tzw. Centrum Usług Wspólnych. Podobne jednostki funkcjonują w innych miastach, a ich celem jest z jednej strony usprawnienie działań administracyjnych w jednostkach samorządowych, a z drugiej – oszczędności. W Zabrzu, na początek zmiana ma dotyczyć księgowych zatrudnionych w szkołach i przedszkolach.
CZYTAJ TEŻ: Letnia przerwa w dostawie ciepłej wody – W Zabrzu
Na podstawie rozporządzenia prezydent Zabrza (z 12 czerwca), w zabrzańskim samorządzie powstał zespół, którego celem będzie utworzenie Centrum Usług Wspólnych. CUW, jak mówi Ewa Wolnica, Naczelnik Wydziału Oświaty UM Zabrze i jednocześnie szefowa zespołu, ma spowodować dwie rzeczy; usprawnić obsługę księgową placówek oświatowych, a także oszczędności w miejskiej kasie.
Centralizacja ma usprawnić obsługę finansowo-księgową placówek
– Od wielu lat borykamy się z problemem, że brakuje nam głównych księgowych – mówi naczelnik Ewa Wolnica.
Chodzi przede wszystkim o małe jednostki, np. przedszkola, gdzie tylko jedna osoba zajmuje się księgowością. W przypadku urlopu, choroby albo gdy księgowa odchodzi, nie ma jej kto zastąpić. W CUW nie będzie problemu z zastępowalnością.
Oszczędności
– W naszym mieście mamy 90 placówek oświatowych. W szkołach i przedszkolach główni księgowi zatrudnieni są w wymiarze pół lub całego etatu, w zależności od wielkości jednostki. Do tego zatrudnione są osoby zajmujące się sprawami płacowymi, finansowymi… Tego rodzaju centralizacja, która funkcjonuje w wielu miastach, oczywiście powoduje i spowoduje mniejsze zatrudnienie – wyjaśnia Ewa Wolnica.
Pracowników, o których mowa, w zabrzańskich placówkach oświatowych jest obecnie około 100, w tym 61 głównych księgowych. Ilu z nich przejdzie do CUW? Ilu pracowników w ogóle zatrudniać będzie nowa jednostka?
Dalsza część artykułu pod materiałem audio.
– Trwają ustalenia, mamy różne pomysły. Rozmawiamy też ze związkami zawodowymi i deklarujemy dużą otwartość, natomiast nie mogę powiedzieć, jak to będzie wyglądało liczebnie, bo nad tym ciągle pracuje zespół – mówi Ewa Wolnica.
Z naszych nieoficjalnych ustaleń wynika, że jednostka ma zatrudniać około 30 osób. Dla porównania katowicki CUW, ale tam ilość zadań nie ogranicza się wyłącznie od obsługi finansowo-księgowej placówek oświatowych, zatrudnia około 200 pracowników. Ewa Wolnica nie ukrywa, że Zabrze być może podejmie podobny kierunek i rozszerzy wachlarz zadań jednostki.
Zespół pracuje i przygotowuje siedzibę CUW
Zespół ds. utworzenia CUW, jak mówi jego szefowa, spotyka się 2, 3 razy w tygodniu w różnych podgrupach.
– Są osoby, które zajmują się kwestiami przede wszystkim finansowymi, analizą ilości dokumentów, które wpływają do szkół, wyliczeniami…, ale też do prac zostały np. włączone służby ds. inwestycji i remontów, które przygotowują siedzibę – wyjaśnia Wolnica.
Ta ma się mieścić w części budynku Szkoły Podstawie nr 36 (pomieszczenia po dawnej Szkole Międzynarodowej w Zabrzu, która obecnie znajduje się przy ul. Niemcewicza).
Kiedy CUW?
– Gotowy plan musimy mieć na koniec sierpnia, wtedy będzie podejmowana przez Radę Miasta uchwała. Jeśli zostanie podjęta, CUW zostanie utworzony – mówi Ewa Wolnica.
Swoje funkcjonowanie centralna jednostka miałaby rozpocząć z dniem 1 stycznia 2025 roku, ruchy kadrowe natomiast muszą nastąpić już we wrześniu. W przyszłości, jak dodaje Wolnica, Centrum Usług Wspólnych być może będzie rozszerzone o inne podmioty, np. związane ze służbą zdrowia, kulturą itd.
Ogromne środki dla młodych piłkarzy Akademii Górnika Zabrze. Zobacz video 👇
Brakuje pieniędzy na wykończenie czwartej trybuny stadionu Górnika Zabrze 👇
Źródło: W Zabrzu