35 miejsce zajęło miasto Zabrze w rankingu firmy Arcadis, która oceniła 50 największych polskich miast wpisujących się w ideę „zrównoważonego rozwoju”, a więc angażujących się szczególnie w działania w trzech obszarach: społeczeństwo, środowisko i gospodarka.
Czym jest zrównoważony rozwój? Władze naszego miasta często używają tego określenia, ale tak naprawdę większość z nas nie wie, co ono właściwie oznacza. Jedna z definicji mówi, że jest to sposób gospodarowania, w którym zaspokojenie potrzeb obecnego pokolenia nie zmniejszy szans zaspokojenia potrzeb przyszłych pokoleń. W zrównoważonym rozwoju środowisko naturalne jest jego podstawą, gospodarka narzędziem, a dobrobyt społeczeństwa celem. Zatem w tych trzech obszarach zostały ocenione miasta.
CZYTAJ TEŻ: Miasto dzierżawi grunty za 100 zł/ha na rok! Przewodniczący KR: Za garaż więcej płacę – W Zabrzu
Społeczeństwo. – Ocena zrównoważonego rozwoju w obszarze społecznym koncentruje się na jakości życia obecnie i w perspektywie dla przyszłych pokoleń. Elementy takie jak zdrowie i dostęp do opieki zdrowotnej oraz edukacja stanowią podstawę zrównoważonego rozwoju społecznego. Ponadto wskaźniki w obszarze rozwoju społecznego pozwalają na ocenę miast pod względem demografii, kultury, ubóstwa, bezpieczeństwa i aktywności społecznej mieszkańców – piszą autorzy rankingu. Zabrze w tym obszarze plasuje się na 36 pozycji. Z naszego regionu lepiej wypadają: Katowice (13), Bielsko-Biała (15), Gliwice (18), Jastrzębie-Zdrój (24), Jaworzno (27), Rybnik (31), Tychy (34). Za nami są: Mysłowice (37), Częstochowa (40), Dąbrowa Górnicza (42), Chorzów (46), Ruda Śląska (47) i Bytom (49).
Sprawdź ofertę edukacyjną Zabrzańskiego Centrum Kształcenia Ogólnego i Zawodowego
Środowisko. – To przede wszystkim: dobra jakość powietrza, wrażliwość na zmiany klimatu, obecność zieleni w strukturze miejskiej. Niezwykle istotne kwestie dotyczą również wykorzystania zasobów, racjonalnej gospodarki odpadami, dostępności do urządzeń sieciowych, a także planowania przestrzennego – czytamy w opracowaniu. Ten obszar jest najlepszym ocenianym obszarem naszego miasta, gdyż zajęliśmy w rankingu 28 miejsce. Lepiej od nas radzą sobie: Bielsko-Biała (5), Mysłowice (16), Bytom (17), Tychy (22), Sosnowiec (26). Za nami są: Katowice (31), Ruda Śląska (34), Gliwice (34), Dąbrowa Górnicza (40), Jastrzębie-Zdrój (44), Rybnik (46), Częstochowa (47), Jaworzno (48), Chorzów (49).
Gospodarka. – Obszar Gospodarki koncentruje się na kondycji ekonomicznej miasta, wykorzystując wskaźniki odnoszące się do wydatków inwestycyjnych miast, sytuacji na rynku pracy, przedsiębiorczości mieszkańców, wartości środków pozyskiwanych z Unii Europejskiej na realizację projektów, a także stanu infrastruktury transportowej w miastach – czytamy w raporcie. To niestety najgorszy obszar naszego miasta, zajmujemy tu 37 miejsce. O wiele lepiej radzą sobie w tej sferze: Katowice (5), Bielsko-Biała (10), Chorzów (12), Gliwice (14), Częstochowa (15), Tychy (16), Rybnik (28), Dąbrowa Górnicza (30). Gorzej gospodarzą: Jaworzno (39), Sosnowiec (40), Ruda Śląska (41), Jastrzębie-Zdrój (44), Mysłowice (49), Bytom (50).
Ranking wygrała Warszawa, tuż za nią plasują się: Toruń, Zielona Góra, Rzeszów, Poznań, Bielsko-Biała, Olsztyn, Gdańsk, Koszalin, Lublin. Zabrze znalazło się na 35 pozycji.
Nie czekaj, aż Facebook wyświetli Ci nasze artykuły!
Źródło: www.teraz-srodowisko.pl
Poślij artykuł dalej ⬇⬇⬇