Fot. Pixinio / CC
Już w ubiegłym roku skierowano do konsultacji senacki projekt ustawy, który zakłada dodatkowe kryteria przyjęć do publicznych przedszkoli i żłobków. Według proponowanych zmian w żłobakach dokument potwierdzający wykonanie obowiązkowych szczepień ochronnych dziecka będzie warunkiem przyjęcia, natomiast w przedszkolach – jedym z punktowanych kryteriów.
Projekt senackiej ustawy o zmianie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, ustawy – prawo oświatowe oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zakłada, że tylko w żłobkach przebyte szczepienia będą koniecznym warunkiem przyjęcia dziecka. W praktyce jednak może okazać się, że również do przedszkoli niezaszczepione dzieci będą mieć zamkniętą drogę. – Przyjęte w ustawie propozycje są słuszne i potrzebne. Przyjmując, że nie uzyska się nigdy 100 proc. wyszczepialności oraz że każda forma nakazu budzi większy lub mniejszy sprzeciw, przyjęcie zasady korzyści po zaszczepieniu uważam za bardzo dobre rozwiązanie – twierdzi dr hab. Bolesław Kalicki, mazowiecki konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii. Zdaniem lekarza „nagroda” w postaci dodatkowych punktów przy kwalifikacji do przedszkola musi być „istotna w decyzji”, np. 51 proc. całej puli.
CZYTAJ TEŻ:
Poszukiwania nieletniej Katarzyny Smołki
Projekt zyskuje coraz większe poparcie w kręgach ekspertów. – W świetle dezinformacji prowadzonej przez ruchy antyszczepionkowe należy stworzyć mechanizmy poprawiające stan szczepień wśród dzieci. Projekt, gdzie jednym z kryteriów przyjęcia do placówki publicznej jest zaszczepienie dziecka, uważam za bardzo uzasadniony – mówi prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.
Współautorzy ustawodawczej inicjatywy ostrzegają, że spada „wyszczepialność społeczeństwa”, które obecnie jest na poziomie 90% i jest to granica tzw. odporności zbiorowiskowej, która gwarantuje ochronę przed chorobami zakaźnymi również osobom niezaszczepionym. Spadek wyszczepialności do poziomu 85% – wg ich oceny – rodzi zagrożenia epidemią.
Niektóre samorządy już wprowadziły rozwiązania, które faworyzują dzieci zaszczepione. Tak jest np. w Warszawie, gdzie z bezpłatnych miejsc w przedszkolach mogą korzystać jedynie dzieci zaszczepione czy w Poznaniu, gdzie wymóg ten obowiązuje w miejskich żłobkach.
Projekt prawdopodobnie stanie się obowiązującym prawem, gdyż zyskuje poparcie bez względu na szyld partyjny – w głosowaniu w Senacie aż 96 na 100 senatorów (jeden się wstrzymał) było za skierowaniem projektu do prac w Sejmie.
Nie czekaj, aż Facebook wyświetli Ci nasze artykuły!
Źródło: Portal Samorządowy, rynekzdrowia.pl
Poślij artykuł dalej ⬇⬇⬇