Zmiany w zgłaszaniu umów o dzieło do ZUS

Zmiany w zgłaszaniu umów o dzieło do ZUS

Fot. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej / Flickr / CC

Reklama

Od 1 stycznia 2021 r. płatnicy składek lub osoby fizyczne zlecające dzieło będą zobowiązani do poinformowania ZUS o zawarciu każdej umowy o dzieło, gdy umowa taka zawarta zostanie z osobą, z którą nie pozostają w stosunku pracy lub gdy w ramach takiej umowy osoba taka nie wykonuje pracy na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.

Obowiązek ten trzeba będzie wykonać w terminie 7 dni od dnia zawarcia takiej umowy o dzieło, a informacje dotyczące zawartych umów będą ewidencjonowane na koncie płatnika składek.

Co to może oznaczać?

Obowiązek ewidencjonowania umów o dzieło nie oznacza automatycznie oskładkowania umów. Wydaje się jednak, że stanowi pierwszy krok na drodze do objęcia ich obowiązkowymi ubezpieczeniami. Zanim jednak do tego dojdzie, ZUS wykorzysta ewidencję w toku kontroli u płatników (co wynika z uzasadnienia nowych przepisów).

Przykładowo w przypadku przekwalifikowania umowy o dzieło z wynagrodzeniem 5.000 zł brutto na umowę zlecenia lub podobną, płatnik składek będzie musiał zapłacić ok. 2.000 zł zaległych składek plus odsetki za zwłokę.

CZYTAJ TEŻ:

Sytuacja epidemiologiczna [12.10.2020]

Nie został jeszcze opublikowany projekt rozporządzenia określającego wzór informacji o umowach o dzieło. Natomiast firmy, które współpracują z osobami fizycznymi, na podstawie takich umów powinny przygotować się do wejścia w życie nowych przepisów.

Nowy obowiązek wynika z przepisów wprowadzonych w ramach ustaw obejmujących tzw. tarczę antykryzysową przeciwdziałających Covid-19.

 

Źródło: UM Zabrze

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *