Dziś, 28 maja, policjanci kontrolują motocyklistów i motorowerzystów w ramach działań „Motocykl”. Akcja prowadzona jest na drogach miasta w związku z rosnącą liczbą jednośladów na ulicach oraz zwiększonym udziałem tej grupy uczestników ruchu w statystykach zdarzeń drogowych.
ZOBACZ TEŻ: „Wakacje z wojskiem 3”. Wojsko Polskie zaprasza na letnie szkolenia, można zarobić 6 tysięcy złotych
Sprzyjająca pogoda sprawia, że na drogach pojawia się coraz więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego. Policjanci podczas prowadzonych działań zwracają szczególną uwagę na kierujących motocyklami i motorowerami, kontrolując m.in. przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz stan techniczny pojazdów.
Celem akcji „Motocykl” jest poprawa bezpieczeństwa oraz promowanie odpowiedzialnej i rozważnej jazdy. Funkcjonariusze przypominają właścicielom jednośladów o konieczności zachowania zasady ograniczonego zaufania wobec innych użytkowników dróg.
Policja podkreśla, że wypadki z udziałem motocyklistów bardzo często kończą się poważnymi obrażeniami. W przeciwieństwie do kierowców samochodów, osoby poruszające się jednośladami nie są chronione przez pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne czy karoserię pojazdu.
Mundurowi przypominają również o odpowiednim przygotowaniu do jazdy. Motocyklista powinien korzystać z właściwego stroju wyposażonego w protektory oraz elementy odblaskowe lub w intensywnych kolorach poprawiających widoczność. Niezbędny jest także dobrej jakości kask posiadający wymagane atesty.
Szczególną ostrożność należy zachować po zmroku. Ograniczona widoczność, zły stan nawierzchni czy dzikie zwierzęta mogą stanowić śmiertelne zagrożenie dla kierujących jednośladami. Policjanci apelują, by zawsze dostosowywać prędkość do warunków panujących na drodze.
Źródło: KMP w Zabrzu





