Prywatyzacja Górnika Zabrze „klepnięta”. Teraz już tylko podpisy na dokumentach
fot. Piotr Antczak

Prywatyzacja Górnika Zabrze „klepnięta”. Teraz już tylko podpisy na dokumentach

Rada Miasta Zabrze jednogłośnie wyraziła zgodę na sprzedaż większościowego pakietu akcji Górnika Zabrze spółce LP Holding GmbH należącej do Lukasa Podolskiego. Po finalizacji transakcji mistrz świata z 2014 roku będzie kontrolował ponad 94 proc. akcji klubu, przejmując jednocześnie odpowiedzialność za jego trudną sytuację finansową.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Tragedia przy ulicy Knosały. Nie żyje 22-letnia kobieta – W Zabrzu

W środę, 20 maja, na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Zabrze niespodzianek nie było i radni wyrazili zgodę na zbycie akcji Górnika Zabrze – miasto zachowało jedną tzw. „złotą akcję”, która uprawnia do desygnowania przedstawiciela do rady nadzorczej klubu.

Reklama

W obradach, oprócz samorządowców, uczestniczyło wielu mieszkańców, w tym kibicie Górnika Zabrze.

Radni podczas sesji przegłosowali dwie uchwały:

  1. w sprawie wyrażenia zgody na zbycie przez Miasto Zabrze akcji spółki Górnik Zabrze Spółka Akcyjna;
  2. w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia na okres 20 lat umowy najmu części nieruchomości zabudowanej, położonej w Zabrzu przy ul. Jaskółczej 40 stanowiącej własność Miasta Zabrze.

Uchwałę ws. zbycia akcji Górnika Zabrze radni przyjęli jednogłośnie – 24 radnych zagłosowało „za”. Podobnie zagłosowano podczas drugiego głosowania.

Reklama

Przed głosowaniem odbyły się oświadczenia klubów radnych. Klub radnych PO zadeklarował, że zagłosuje za uchwałą, ale miał zastrzeżenia m.in. do sposobu komunikacji postępów prywatyzacji na linii prezydent – radni. Radna Łucja Chrzęstek-Bar również miała zastrzeżenia co do transparentności całego procesu, podobnie jednak zadeklarowała, że zagłosuje „za”. Adam Ilewski (PiS) przypomniał jak długo trwał sam proces i podziękował prezydentowi Żbikowskiemu za sfinalizowanie transakcji. Radni Skutecznych dla Zabrza nie omieszkali przypomnieć postaci byłej prezydent Małgorzaty Mańki-Szulik, która zapoczątkowała cały proces.

Prezydent Kamil Żbikowski w swoim wystąpieniu zaznaczył, że negocjacje kończą się dobrze, kiedy każda ze stron odczuwa niedosyt. Zapewnił też, że wszystko przebiegało w sposób legalny. Górnikowi Zabrze życzył zdobycia wicemistrzostwa Polski.

Lukas Podolski za pośrednictwem spółki LP Holding GmbH – po podpisaniu przez obie strony umów – przejmie ponad 86 proc. akcji Górnika (wcześniej odkupił od Allianz Polska około 8,3 proc. akcji klubu).

Reklama

Do finalizacji transakcji i podpisania dokumentów ma dojść w czwartek na stadionie Górnika Zabrze.

Przypomnijmy, saga pod nazwą „prywatyzacja Górnika Zabrze” rozpoczęła się w 2024 roku pod koniec rządów Małgorzaty Mańki-Szulik, wówczas akcje Górnika wyceniono na kwotę do 8 mln zł. Po objęciu sterów w mieście przez Agnieszkę Rupniewską dokonano nowej wyceny, która oscylowała wokół 20 mln zł. To właśnie ta wycena była głównym punktem spornym podczas negocjacji. Można powiedzieć, że w tym momencie negocjacje utknęły.

Żbikowski sprywatyzował Górnika Zabrze

Rozmowy nabrały tempa po kolejnej zmianie władzy. Pod koniec sierpnia 2025 roku rządy w Zabrzu objął Kamil Żbikowski. Kością niezgody nadal była jednak wycena akcji, która nie pozwalała na porozumienie. Dopiero po zdobyciu przez Górnika po 54 latach Pucharu Polski dokonano nowej wyceny i ustalono wartość akcji na niespełna 4 mln zł.

Reklama

Lukas Podolski przejmie nie tylko akcje, ale również odpowiedzialność za sytuację finansową spółki. Według szacunków krótkoterminowe zobowiązania Górnika Zabrze wynoszą obecnie około 30 mln zł. W praktyce oznacza to, że realny koszt przejęcia klubu jest znacznie wyższy niż sama cena zakupu akcji.

Nowy właściciel zobowiązuje się również na podwyższenie kapitału Górnika Zabrze w kwocie 12,5 mln zł. Ma to nastąpić w trzech kolejnych latach.

Źródło: W Zabrzu

Subskrybuj nasz kanał na YouTube! 👇

Reklama