Miasto wprowadza Kartę PSZOK
fot. UM Zabrze

Miasto wprowadza Kartę PSZOK

Od 1 lutego 2026 roku Miasto Zabrze wprowadza Kartę PSZOK – nowe rozwiązanie, które ma usprawnić przyjmowanie i ewidencjonowanie odpadów oddawanych przez mieszkańców do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. System zastąpi dotychczasową weryfikację opartą na papierowych formularzach.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: The Prodigy Night w Bramie – W Zabrzu

Karta PSZOK – co to jest?

Karta PSZOK służy do identyfikacji nieruchomości oraz potwierdza uprawnienia jej użytkownika do przekazywania odpadów do PSZOK i MPSZOK. Od 1 marca 2026 roku jej posiadanie będzie obowiązkowe przy oddawaniu odpadów komunalnych.

Reklama

Kto i jak może otrzymać kartę?

Karta wydawana jest właścicielowi nieruchomości lub osobie upoważnionej po złożeniu odpowiedniego wniosku:

  • Załącznik nr 1 – dla właściciela nieruchomości,

  • Załącznik nr 2 – dla zarządcy nieruchomości,

  • Załącznik nr 3 – upoważnienie (gdy kartę odbiera osoba trzecia).

Karta wydawana jest niezwłocznie, pod warunkiem m.in. posiadania aktywnej deklaracji odpadowej oraz braku konieczności uzupełniania dokumentów.

Ile kart można otrzymać?

  • zabudowa jednorodzinna – 1 karta na nieruchomość,

  • zabudowa wielolokalowa – 1 karta na lokal,

  • zarządcy nieruchomości – 1 karta na punkt administracyjny, z możliwością uzyskania do 3 kart w uzasadnionych przypadkach.

Okres ważności karty

  • domy jednorodzinne – przez okres obowiązywania deklaracji odpadowej,

  • zabudowa wielolokalowa – do końca roku kalendarzowego, z możliwością przedłużenia na kolejny rok,

  • zarządcy nieruchomości – przez czas prowadzenia działalności na terenie Zabrza.

Gdzie i kiedy odebrać Kartę PSZOK?

Karty można odbierać od 2 lutego 2026 roku w Urzędzie Miasta Zabrze,
Wydział Gospodarowania Odpadami Komunalnymi, ul. Powstańców Śląskich 5–7, pokój 122, w godzinach pracy Urzędu.

Reklama

Nie ma konieczności odbioru karty od razu – wystarczy zrobić to przed planowaną wizytą w PSZOK.

Okres przejściowy

Do 28 lutego 2026 roku odpady będą przyjmowane zarówno na podstawie papierowego formularza, jak i Karty PSZOK. Od 1 marca 2026 roku oddanie odpadów w PSZOK i MPSZOK będzie możliwe wyłącznie po okazaniu aktywnej Karty PSZOK.

Zgubienie lub uszkodzenie karty

W przypadku utraty lub zniszczenia karty możliwe jest wydanie duplikatu po złożeniu wniosku i wniesieniu opłaty w wysokości 10 zł.

Reklama

Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie wydawania i korzystania z Karty PSZOK oraz pod numerami telefonów: 32-373-35-78 i 32-373-34-80.

Źródło: UM Zabrze

Subskrybuj nasz kanał na YouTube! 👇

Reklama