Kandydat na prezydenta Zabrza apeluje do Karola Nawrockiego. Chodzi o elektrociepłownię
fot. Piotr Antczak

Kandydat na prezydenta Zabrza apeluje do Karola Nawrockiego. Chodzi o elektrociepłownię

Sprzedaż zabytkowej części Elektrociepłowni Zabrze za 7,4 mln zł wywołała polityczną przepychankę. Kandydat na prezydenta Zabrza, Mariusz Wal, apeluje do prezydenta elekta Karola Nawrockiego o interwencję, zarzucając władzom miasta działania na szkodę lokalnej tożsamości i interesu publicznego. Krytycy decyzji twierdzą, że miasto pozbywa się cennego dziedzictwa przemysłowego za bezcen. Entuzjaści widzą realne korzyści.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Uwaga, mieszkańcy Zabrza! Fałszywi bankowcy – W Zabrzu

Pełniąca funkcję prezydenta Zabrza Ewa Weber oznajmiła we wtorek, 17 czerwca, że zabytkowe obiekty Elektrociepłowni Zabrze zostaną sprzedane. Nabywcą jest spółka Arche S.A., która zaoferowała 7,4 mln zł.

Reklama

Decyzja o sprzedaży obiektów zapadła jeszcze za rządów Agnieszki Rupniewskiej, kiedy to stwierdzono, że miasta nie stać na rewitalizację obiektów – koszt oszacowano wówczas na około pół miliarda złotych.

Decyzja sprzedaży budzi kontrowersje. Entuzjaści uważają, że miasto nabyło obiekty za symboliczne 100 zł, ale pozbawiło się przychodów z podatku od nieruchomości od Fortum. Sprzedaż po pierwsze, da do budżetu 7,4 mln zł + wpływy z podatku od nieruchomości co roku. Przeciwnicy, np. kandydaci Mariusz Wal i Borys Borówka, uważają natomiast, że miasto sprzedaje nieruchomości za bezcen w prywatne ręce.

Borys Borówka pyta „jak miasto mogło sprzedać zabytkową część Elektrociepłowni Zabrze za równowartość mniej więcej trzech, czterech domków jednorodzinnych…”, natomiast Mariusz Wal jeszcze przed ogłoszeniem sprzedaży opublikował w internecie petycję. I zwraca się do najwyższych władz – prezydenta elekta Karola Nawrockiego:

Reklama

„Jako strażnicy zabrzańskiej tożsamości apelujemy do najwyższych władz Rzeczypospolitej Polskiej o zatrzymanie wyprowadzenia za bezcen miejskiej własności jaką jest majątek Fortum Silesia do kapitału prywatnego. (…) Prosimy o zatrzymanie decyzji odwołanej w demokratycznym referendum Prezydent Agnieszki Rupniewskiej o przekazaniu znacznej części kontroli nad Muzeum Górnictwa Węglowego. Wykonanie Jej ostatniej woli zmierza wprost do przekazania kontroli nad muzeum z rąk pasjonatów do łap politycznych nominatów.” 

Źródło: W Zabrzu, Facebook Mariusz Wal

Subskrybuj nasz kanał na YouTube! 👇

Reklama