Znalazł 20 tysięcy złotych i zaniósł na policję

Znalazł 20 tysięcy złotych i zaniósł na policję

Godnym pochwały zachowaniem wykazał się pewien zabrzanin, który znalazł torebkę z niemałą gotówką. Zgubę mężczyzna przyniósł na Komisariat IV Policji w Zabrzu. 20 tysięcy złotych wraz z telefonem i innymi przedmiotami trafiły do właścicielki.

Reklama

CZYTAJ TEŻ: Co stało się z wakacyjnymi dyżurami w przedszkolach? – W Zabrzu

– W ubiegłą niedzielę około godziny 10.00 do Komisariatu IV Policji w Zabrzu zgłosił się mężczyzna, który znalazł torebkę. Jej zawartość skrywała niemałą ilość gotówki i inne rzeczy osobiste. Znalazca opowiedział mundurowym, że natrafił na nią przy ulicy Tarnopolskiej niedaleko komisariatu – informuje mł. asp. Sebastian Bijok, rzecznik zabrzańskiej policji.

Jak się okazało, w torebce było 20 tysięcy złotych. Oprócz pieniędzy był także telefon, na który zadzwoniła 41-letnia właścicielka torebki. Mieszkanka Zabrza szybko zjawiła się na komisariacie i z nieskrywaną ulgą odebrała swoją własność.

Policja informuje

Zgodnie z Ustawą o rzeczach znalezionych:

Artykuł 4.1.  Kto znalazł rzecz i zna osobę uprawnioną do jej odbioru oraz jej miejsce pobytu, niezwłocznie zawiadamia ją o znalezieniu rzeczy i wzywa do jej odbioru.

Artykuł 5. 1.  Kto znalazł rzecz i nie zna osoby uprawnionej do jej odbioru lub nie zna jej miejsca pobytu, niezwłocznie zawiadamia o znalezieniu rzeczy starostę właściwego ze względu na miejsce zamieszkania znalazcy lub miejsce znalezienia rzeczy (właściwy starosta).

Artykuł 21. 1. W przypadku znalezienia pieniędzy właściwy starosta sporządza ich opis zawierający liczbę banknotów lub monet, a także ich waluty i nominały. Po sporządzeniu opisu właściwy starosta wpłaca znalezione pieniądze na rachunek bankowy sum depozytowych.

Niestety nie wszyscy podchodzą uczciwie i kierując się powiedzeniem „znalezione niekradzione” traktują znalezioną rzecz jak swoją własność. Pamiętajmy, że na zawiadomienie o znalezieniu rzeczy mamy dwa tygodnie, w przeciwnym razie popełniamy przestępstwo lub wykroczenie.

Artykuł 284 kodeksu karnego – Przywłaszczenie

§  1.  Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe,

podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§  2.  Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą,

podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§  3.  W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej, sprawca

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§  4.  Jeżeli przywłaszczenie nastąpiło na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Źródło: KMP w Zabrzu

Reklama