Śląskie Centrum Chorób Serca jest teraz częścią Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Śląskie Centrum Chorób Serca jest teraz częścią Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Śląskie Centrum Chorób Serca jest już Szpitalem Klinicznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Porozumienie w tej sprawie podpisali minister zdrowia Adam Niedzielski oraz prof. Tomasz Szczepański, rektor SUM.

Reklama

CZYTAJ TEŻ: Ciało noworodka znaleźli pracownicy sortowni odpadów – W Zabrzu

Wydarzeniu towarzyszyło odsłonięcie popiersi twórców zabrzańskiej potęgi: prof. Stanisława Pasyka, prof. Lilli Goldstein, prof. Zbigniewa Religi oraz prof. Mariana Zembali.

– Podjęliśmy decyzję, że Śląskie Centrum Chorób Serca zostanie przekazane z Ministerstwa Zdrowia do Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Można śmiało powiedzieć, że Śląskie Centrum Chorób staje się jeszcze bardziej śląskie – w ten sposób, że nie będzie już jego właścicielem minister zdrowia, rezydujący w Warszawie, tylko Śląski Uniwersytetu Medyczny – powiedział podczas uroczystości minister zdrowia Adam Niedzielski i dodał: – Jestem przekonany – i to też wynik naszej blisko półrocznej współpracy w tym zakresie, żeby doprowadzić do formalnego punktu, w którym jesteśmy – że na pewno szpital trafia w dobre ręce i będzie zachowywał dobrą markę, którą sobie wypracował.

Wszystkie strony mogą i z pewnością skorzystają z możliwości, jakie daje porozumienie. Myślę, ze te korzyści naukowe, badawcze, dydaktyczne będą z czasem coraz większe. To m.in. nasze zadanie – ocenił rektor SUM prof. Szczepański. Jak twierdzą obie strony porozumienia, podpisana umowa to ogromna szansa, by śląska medycyna była jeszcze mocniejsza.

Minister chwalił też rozbudowę Śląskiego Centrum Chorób Serca o kolejny budynek. –Powstał nowoczesny ośrodek skupiający się na zagadnieniach w obszarze chorób cywilizacyjnych i środowiskowych zarówno od strony klinicznej, lecząc najtrudniejszych chorych, jak i tej naukowej, prowadząc badania populacyjne. Posiadanie tak zintegrowanego systemu nowoczesnej wysokospecjalistycznej diagnostyki i terapii chorób serca, płuc i naczyń u dzieci i dorosłych, z pewnością pozwoli nam nieustannie poprawiać jakość życia Polek i Polaków, w szczególności najbardziej narażonych na zanieczyszczenia środowiska mieszkańców województwa śląskiego.

Jak podkreślała Alina Nowak, radna Sejmiku Województwa Śląskiego, województwo śląskie miało realny udział w zakończonej inwestycji, bo na budowę i wyposażenie nowego budynku przekazało 12 mln zł. – Jako radna Sejmiku zawsze popierałam i będę popierać projekty związane z inwestycjami w służbę zdrowia. Nasz region słynie z medycyny i to właśnie tutaj znajduję się wiele flagowych, znanych w Polsce i Europie ośrodków – mówiła.

Reklama

Poślij artykuł dalej ⬇⬇⬇

Reklama