Chcą upamiętnić deportowanych Górnoślązaków

Chcą upamiętnić deportowanych Górnoślązaków

Na wniosek radnych dzielnicy Rokitnica – Dylana Błażejowskiego, Izabeli Dąbkowskiej i Marcina Radzieja została przyjęta uchwała w sprawie zawnioskowania do Rady Miasta Zabrze o nadanie imienia Internowanych i Deportowanych Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku skwerowi przy ulicy Jordana 2.

Reklama

CZYTAJ TEŻ: Poszukiwana 27-letnia Ruslana Ksheminska – W Zabrzu

Na skwerze miałaby zostać zamontowana tablica, która obecnie znajduje się na dawnym ratuszu. Wnioskodawcy jeszcze w tym roku zamierzają złożyć wniosek w konkursie inicjatyw dzielnic i ustawić tablice, które będą opisywać wydarzenia z tego okresu wraz z imionami i nazwiskami wszystkich deportowanych do ZSRR.

-To dla nas ważne, by propagować historię wśród mieszkańców, szczególnie, że wydarzenia z 1945 roku najbardziej dotknęły naszą dzielnicę, gdyż internowano i deportowano ponad 1,5 tys. osób – mówi Dylan Błażejowski.

W uzasadnieniu radni napisali: „Wydarzenia, do jakich doszło na terenie Górnego Śląska na początku 1945 roku – nazwanych „Tragedią Górnośląską” – były jednymi z najbardziej bolesnych dla mieszkańców regionu. Zatrzymania i wywózka do ZSRR mężczyzn w wieku od 17 do 50 lat, głównie pracowników przemysłu ciężkiego, okazały się dramatycznymi przeżyciami nie tylko dla internowanych, ale także dla pozostawionych na Górnym Śląsku rodzin. Jedną z miejscowości, która ucierpiała najbardziej była Rokitnica. Z naszej dzielnicy wywieziono około 1,5 tysiąca mężczyzn. Badania prowadzone przez pracowników Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach wskazują, że było to najprawdopodobniej 1513 osób. Grupa ta stanowiła niemal ¼ mieszkańców. Warto podkreślić, że wśród wywiezionych były także kobiety”.

Reklama

Poślij artykuł dalej ⬇⬇⬇

Reklama