Już w sobotę Industriada 2022. Przedstawiamy pełen program
fot. Paweł Janicki

Już w sobotę Industriada 2022. Przedstawiamy pełen program

3 września czeka nas święto Szlaku Zabytków Techniki. Tegoroczna Industriada na terenie Zabrza odbywać się będzie na czterech obiektach; w Kopalni Guido, Parku 12C, Strefie Carnall, Szybie Maciej. Poniżej przedstawiamy szczegółowy program.

Reklama

CZYTAJ TEŻ: Pyton królewski pod maską samochodu

Kopalnia Guido (9:00-19:30)

Fajrant po szychcie – Z przewodnikiem poznacie ciężką pracę górników 320 metrów pod ziemią. Górnicze maszyny zostaną wprowadzone w ruch, a kolejka podwieszana przewiezie Was podziemnymi korytarzami. Po poznaniu tajników pracy górniczej, zabierzemy Was do magicznej Strefy K8, w której zobaczycie, czym jest skubanie pierza, po co szpanowało się gardiny, co to jest heklowanie, czy jak wyglądał prawdziwy szynk, do którego górnicy czasami po pracy szli pić piwo. Zwiedzanie będzie odbywać się co 10 minut, ostatnie o 19:30 (cena: 35 zł/os).

Rezerwacja wydarzenia
Telefon: +48 32 271 40 77
E-mail: rezerwacje@muzeumgornictwa.pl
WWW: https://podziemnaprzygoda.pl/shop?type=TOUR

Wiek: od 6 lat konieczna wcześniejsza rezerwacja. Zakup biletów online. Zalecane wygodne i płaskie buty. Ostatnia wycieczka o 19.30.

Sztolnia Królowa Luiza – Park 12C

Na placu (zwiedzanie z przewodnikiem) – W dniu INDUSTRIADY Podziemne Królestwo Maszyn zamieni się w miejsce, gdzie królować będą śląskie gry i zabawy sprzed lat. Ta podróż w czasie pozwoli wielu z nas przypomnieć sobie beztroskie czasy młodości. Rodzice i dziadkowie będą mogli pokazać młodszemu pokoleniu, jak wyglądał ich świat zabawy. W tym dniu każde dziecko w wyjątkowy sposób, bo w podziemiach Kopalni Królowa Luiza, pozna, jak wyglądał czas wolny dzieci kilkadziesiąt lat temu.

Uczestnicy dowiedzą się m.in. na czym polegał wyścig pokoju, gra w ducki, czy cymbergaj. W otoczeniu działających maszyn górniczych, poznamy, czym była diaskopa oraz za pomocą szlojdra będziemy rzucać do celu. Zwiedzanie będzie odbywać się co 30 minut, ostatnie o 18:00 (cena: 25 zł/os.).

Rezerwacja wydarzenia
Telefon: +48 32 271 40 77
E-mail: rezerwacje@muzeumgornictwa.pl
WWW: https://podziemnaprzygoda.pl/shop?type=TOUR

Wiek: od 4 lat Konieczna wcześniejsza rezerwacja. Zakup biletów online. Zalecane wygodne i płaskie buty. Ostatnia wycieczka o godzinie 18:00.

Sztolnia Królowa Luiza – Strefa Carnall

  • 08:30 – 18:00 – Idymy na spływ! – zwiedzanie z przewodnikiem (rezerwacja).
    Każdy z nas od dziecka słyszał o Skarbniku czy Utopcu. To tutaj poznasz historie o tych legendarnych postaciach. Zobaczysz też, jak wyglądała praca górnika 200 lat temu! Dowiesz się, w jaki sposób drążyli podziemne korytarze, czy transportowali węgiel.
    Zapraszamy na najdłuższy podziemny spływ łodziami w Europie. Częstotliwość wydarzenia: 10 min przed i o każdej pełnej godzinie, ostatnie o 18:00. Cena: 40 zł/os.
    Rezerwacja wydarzenia
    Telefon: +48 32 271 40 77
    E-mail: rezerwacje@muzeumgornictwa.pl
    WWW: https://podziemnaprzygoda.pl/shop?type=TOUR
    Informacje dodatkowe:
    Wiek: od 6 lat Konieczna wcześniejsza rezerwacja. Zakup biletów online Zalecane wygodne, płaskie buty.
  • 12:00 – 18:00- INDUstrialny plac zabaw – zabawy dla dzieci.
    Gry i zabawy dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
  • 12:00 – 18:00 – Po cichu na strychu – warsztaty kreatywne.
    Prezentacja grup hobbystycznych, warsztaty sklejania modeli.
  • 14:00 – 15:00 – W domu po kryjomu – warsztaty fotograficzne (rezerwacja)
    A w domu po kryjomu – domowa pracownia fotograficzna.
    Zapraszamy na godzinną podróż z historią fotografii i warsztat starej fotografii po nowemu – Portret jak za dawnych lat.
    W trakcie warsztatu dowiecie się, jak to wszystko się zaczęło i człowiek zaczął fotografować… Ustawimy światła i wykonamy portrety… Warsztat poprowadzi Paweł Janicki, zabrzański fotograf. Częstotliwość wydarzenia: 14.00, 15.00, 16.00.
    Rezerwacja wydarzenia: ja.art.nic@gmail.comInformacje dodatkowe:
    Godzinne warsztaty prowadzone w trzech grupach 10 osobowych. Rezerwacje prowadzi fotograf.
  • 14:30 – Ze śpiewem na ustach – występ
    Prezentacja tradycji śpiewaczych w postaci mini koncertów chórów Allegro, Lutnia, Klaster, Modus Vivendi.
  • 13:00 – 17:00 – Wycieczka zakładowa. Panie szofer gazu! – zwiedzanie fabularyzowane.
    Objazd obiektów Muzeum Górnictwa Węglowego melexem z przewodnikiem opowiadającym o okolicy, okraszona wspomnieniami z wycieczek zakładowych.
    Częstotliwość wydarzenia: o każdej pełnej godzinie.
    Rezerwacja wydarzenia: rezerwacje@muzeumgornictwa.pl
    Informacje dodatkowe: Wiek: od 6 lat. Ilość miejsc ograniczona.
    Wycieczki w grupach 12 osobowych.
    Rezerwacje tylko poprzez e-mail: rezerwacje@muzeumgornictwa.pl.
    Miejsce rozpoczęcia wycieczki: Strefa Carnall (obok Maszyny Parowej).
  • 12:00 – 23:00 – Dmuchawce, latawce, wiatr – piknik.
    Strefa relaksu, leżaczki, klimatyczna muzyka, saturator, lody, napoje.
  • 19:30 – 22:00 – Przy sobocie po robocie – koncert.
    19:30 – występ zespołu The Gatners;
    20:00 – występ zespołu Happy Jędrowski Show.
  • 21:00 – 23:00 – Potańcówka – Strefa relaksu HIT
    Zabawa taneczna przy dźwiękach muzyki zespołu The Gatners.

Szyb Maciej

  • 12:00 – 19:00: Fajrant z wonglym – wystawa
    Brytyjczyk Jordan L. Rodgers od kilku lat mieszka w Katowicach. Osiadł tu kilka lat temu, po długim czasie szukania miejsca do życia. Jeśli na ulicach Świętochłowic, Chorzowa, Nikiszowca czy Bytomia widzieliście brodatego faceta szkicującego z zapałem tutejsze familoki, to pewnie był to on, węglowy artysta. Jego prace szkicowane są węglem i prezentują najważniejsze miejsca Górnego Śląska, które niejednokrotnie są częścią Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
  • 12:00 – 18:00: Co downiej dziecka robiły kej mieli czas wolny? – warsztaty kreatywne
    Stowarzyszenie Rowery Zabytkowe Zabrze przygotowało dla wszystkich uczestników warsztaty kreatywne, podczas których najmłodsi uczestnicy INDUSTRIADY dowiedzą się, jakie zabawy królowały na podwórku w dawnych czasach, kiedy ich rodzice i dziadkowie byli jeszcze mali.
  • 12:00 – 12:15: 100 lat minęło… – występ
    Uroczysta inauguracja Industriady 2022 na stulecie uzyskania praw miejskich przez miasto Zabrze oraz na stulecie istnienia Szybu MACIEJ – występ trębacza na platformie widokowej, ulokowanej 25m nad ziemią.
  • 12:15 – 12:45: Jak na kole downiej się jechało – pokaz
    Stowarzyszenie Rowery Zabytkowe Zabrze zaprezentuje kolekcję zabytkowych rowerów, połączoną z niecodziennym i wyjątkowym pokazem mody z lat 30. i 40. XX wieku. To unikatowa okazja, aby spojrzeć na modę z dawnych lat i zaobserwować wyjątkowe kreacje odtworzone przez Stowarzyszenie.
    Częstotliwość wydarzenia: 12:15, 14:15.
  • 12:45 – 13:00: Akordeonista – występ
    Po szychcie, kiedy przychodził czas na fajrant, każdy szukał rozrywki. Jedną z uciech były kapele podwórkowe, które zabawiały mieszkańców okolicznych familoków, grając i śpiewając przeróżne pieśni, piosenki – zarówno tradycyjne ale także górnicze.
    Częstotliwość wydarzenia: 12:45, 14:45, 16:45
  • 13:00 – 13:30: Fajrant po szychcie – koncert
    Śląski folklor obecny jest w tradycjach od wieków. Dzięki niemu życie mieszkańców Górnego Śląska stawało się bardziej kolorowe i radośniejsze, a trudy codziennej pracy zastępowane były choć przez chwilę przyjemniejszymi sprawami. Namiastkę śląskiego folkloru zaprezentują zespoły wokalne działające w Studiu Maciej.
  • 13:00 – 17:00: Wielkie warsztaty bączarskie – warsztaty kreatywne
    Kto z nas nie lubił puszczać bąka w dzieciństwie? Chyba każdy miał swojego bąka, zabawkę prostą i starą jak świat. Dzięki warsztatom przygotowanym przez Studio Maciej możemy przenieść się do dawnych czasów oraz zobaczyć i poznać zasadę działania bączków, a także spróbować swoich sił w ich puszczaniu.
  • 13:00 – 17:00: Silesia Folk Design – śląskie jakle w nowych odsłonach – wystawa
    Jakle ponad 100 lat temu były jednym z głównych elementów stroju kobiecego. Dawniej, w tych najbardziej eleganckich jaklach z czarnego jedwabiu, żakardu czy aksamitu, kobiety prezentowały się tylko na najważniejszych uroczystościach. Celem projektu Silesia Folk Design jest odtworzenie dawnego wzornictwa w ozdabianiu strojów i przeniesienie go do współczesnego designu użytkowego.
  • 13:30 – 14:15: Maszyna wyciągowa – pokaz HIT
    Uruchomienie zabytkowej maszyny wyciągowej w Szybie Maciej to niecodzienna okazja do zobaczenia na własne oczy blisko stuletniej maszyny wyciągowej, która niegdyś pozwalała na transport urobku, materiałów oraz ludzi, którzy pracowali w rejonie dawnego Szybu Maciej.
    Częstotliwość wydarzenia: 13:30, 16:00.
  • 15:00 – 16:00: Dęty Śląsk Henryka Mandrysza – koncert
    Koncert Orkiestry Załogowej Kopalni „Makoszowy”, która rozpoczęła swoją działalność artystyczną w 1906 roku. Dyrygentem Orkiestry jest Henryk Mandrysz związany z nią nieprzerwanie od 1955 roku. Orkiestra aktualnie liczy 40 muzyków. Część muzyków to byli i obecni pracownicy Kopalni. Występ orkiestry pozwoli nam się przenieść w czasy pracy górników.
  • 17:00 – 18:30: Silesian Jazz Daughters – koncert
    Silesian Jazz Daughters to zespół, w skład którego wchodzą niezwykle uzdolnione a do tego świetnie prezentujące się na scenie wokalistki: Alicja Ploch-Burda, Joanna Skowyra, Paulina Świerczek. W ich żyłach płynie jazz i swing, czego wyraz dają podczas swoich koncertów. Tercet zawiązał się przy Raciborskim Centrum Kultury w styczniu 2021 roku. Zespół tworzą trzy wspaniałe wokalistki, śpiewające w trzygłosie i brzmiące jak jeden głos.

Reklama

Źródło: industriada.pl
Poślij artykuł dalej ⬇⬇⬇

Reklama