Posłanka Lewicy pyta o zabrzańskie schrony. „Istnieje znaczące ryzyko eskalacji wojny”
fot. Piotr Antczak / W Zabrzu

Posłanka Lewicy pyta o zabrzańskie schrony. „Istnieje znaczące ryzyko eskalacji wojny”

Posłanka Wanda Nowicka wystąpiła do największych miast swojego okręgu wyborczego z zapytaniem o schrony znajdujące się na ich terenie. Zapytanie dotyczy Gliwic, Bytomia, Zabrza, Pyskowic, Knurowa oraz Tarnowskich Gór.

Reklama

CZYTAJ TEŻ: Carbon Silesia Festival 2022 – W Zabrzu

Wanda Nowicka domaga się m.in. informacji w jakim stanie są schrony, czy ludność cywilna została dostatecznie dobrze poinformowana o ich istnieniu oraz jakie działania podjęły władze miast, żeby przywrócić ich ewentualną funkcjonalność i udostępnić w przypadku zagrożenia z ziemi lub powietrza.

– Moje wystąpienie jest spowodowane wojną w Ukrainie oraz troską o zdrowie i życie mieszkańców/ek, ponieważ województwo śląskie jako region bardziej uprzemysłowiony i zaludniony w Polsce, jest szczególnie narażony na wszelkiego rodzaju ataki. Istnieje niewielkie, lecz znaczące ryzyko eskalacji wojny i wciągnięcia w nią również naszego kraju. W tej sytuacji utrzymanie bezpieczeństwa ludności cywilnej powinno stać się priorytetem władzy centralnej i samorządowej, ponieważ ludzie muszą mieć gdzie schować się przed grożącym im z nieba i ziemi niebezpieczeństwem – pisze posłanka do prezydentów śląskich miast.

Wanda Nowicka w swoim piśmie zadaje 10 konkretnych pytań:

  • Czy każdy z mieszkańców/ek ma zagwarantowany dostęp do schronu, ile jest takich obiektów i ile może się w nich zmieścić osób?
  • Czy w związku z wydarzeniami w Ukrainie miasto podjęło działania na rzecz sprawdzenia i ewentualnej poprawy funkcjonalności schronów na terenie miasta?
  • Czy władze miasta podejmowały w minionych latach działania poprawiające stan techniczny schronów znajdujących się w rękach miasta?
  • Czy władze miasta w związku z wydarzeniami w Ukrainie zleciły przegląd schronów znajdujących się na terenie miasta?
  • Ile osób może uzyskać schronienie w obiektach tego typu na terenie miasta i jaka jest przeciętna odległość od schronu od budynków mieszkalnych?
  • Czy władze miasta pozostają w kontakcie ze wspólnotami oraz spółdzielniami zarządzającymi budynkami, w których mogą się potencjalnie znajdować miejsca schronienia ludności?
  • Czy w mieście znajdują się publicznie dostępne schrony (szczególnie w jego centrum), gdzie może się spontanicznie schronić ludność cywilna – czy są zdatne do użytku, gdzie się znajdują?
  • Czy władze miasta planują przeprowadzenie akcji informującej o miejscach, w których ludzie mogą się schronić w przypadku pojawienia się niebezpieczeństwa?
  • Czy władze miasta planują przeprowadzenie próbnych alarmów?
  • Czy szpitale miejskie wyposażone są w bezpieczne przestrzenie, do których można przenieść pacjentów w przypadku pojawienia się takiej konieczności?

Nie czekaj, aż Facebook wyświetli Ci nasze treści!

Źródło: materiały prasowe
Poślij artykuł dalej ⬇⬇⬇

Reklama