Do 11 stycznia tego roku potrwają konsultacje społeczne dotyczące projektu Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Brynek na lata 2022-2031, do którego należy część zabrzańskich lasów (Helenka, Rokitnica). Społecznicy alarmują, że w tym czasie ma nastąpić zdecydowane zwiększenie wycinki lasu i angażują do przeciwstawienia się temu samorządowców, a nawet posłów.
CZYTAJ TEŻ: Milionowe zaległości miasta wobec mieszkańców, którzy wymienili stare piece – W Zabrzu
O co chodzi? Jak informują społecznicy prowadzący stronę www.nadlesnictwobrynek.pl, nowy 10-letni Plan Urządzania Lasu zakłada zwiększenie wycinki drzew (etaty rębne) o 63% w stosunku do poprzedniego. To budzi niepokój również samorządowców, a nawet posłów.
W sprawie już na grudniowej sesji chcieli zainterweniować zabrzańscy radni z klubów Lepszego Zabrza i Koalicji Obywatelskiej – Nowe Zabrze. Przygotowali nawet odpowiedni projekt uchwały/rezolucji; Rada miała wyrazić w niej swoje stanowisko i sprzeciwić się planowanemu zwiększeniu wycinki lasów. Projekt jednak nie został wprowadzony – 12 radnych chciało obradować nad projektem, 13 było przeciwnych. Być może zostanie w tej sprawie zwołana sesja nadzwyczajna lub po prostu wcześniej odbędą się styczniowe obrady – przynajmniej taki pomysł padł z ust wiceprezydenta Krzysztofa Lewandowskiego, który stwierdził, że wyrażanie opinii do dokumentu, który jeszcze nie został wyłożony (sesja odbyła się jeszcze przed konsultacjami, w których przedstawiono plan), jest w jego ocenie co najmniej dziwne.
Poseł na Sejm RP Tomasz Olichwer napisał w tej sprawie interpelację do premiera Mateusza Morawieckiego. Pyta w niej o proces inwentaryzacji wartości przyrodniczej lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Brynek, wpływ planowanych prac na środowisko oraz dlaczego konsultacje społeczne w tej sprawie prowadzone są w okresie świąteczno-noworocznym, w którym mieszkańcy z reguły są zajęci życiem rodzinnym i religijnym.
Sytuacja zaniepokoiła również posłankę Wandę Nowicką. – Wycinka ujęta w Planach Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Brynek budzi sprzeciw mieszkańców/ek, którzy nie zgadzają się na tak daleko idącą ingerencję w środowisko naturalne. Północne dzielnice Zabrza i Gliwic są częścią zielonych płuc Śląska, drzewa dają mieszkańcom cień oraz poczucie bliższego kontaktu z naturą, a dzikim zwierzętom schronienie i przestrzeń do życia – zwraca uwagę posłanka w swojej pisemnej interwencji do Nadleśnictwa Brynek.
Konsultacje społeczne w tej sprawie, gdzie swoje uwagi może wnieść każdy mieszkaniec, mają potrwać do 11 stycznia 2022 roku. Odbywają się w siedzibie Nadleśnictwa Brynek oraz RDLP w Katowicach (w Wydziale Urządzania Lasu).
Zasięg terytorialny Nadleśnictwa Brynek obejmuje w części lub w całości grunty należące do następujących jednostek podziału administracyjnego kraju:
- powiaty: Gliwicki, M. Gliwice, M. Zabrze, M. Bytom, Tarnogórski, Lubliniecki,
- gminy miejskie: Tarnowskie Góry, Gliwice, Pyskowice, Lubliniec, Zabrze, Bytom, Radzionków,
- gminy wiejskie: Tworóg, Krupski Młyn, Zbrosławice, Wielowieś.
źródło: https://www.nadlesnictwobrynek.pl/
Nie czekaj, aż Facebook wyświetli Ci nasze artykuły!
Źródła: W Zabrzu, nadlesnictwobrynek.pl, brynek.katowice.lasy.gov.pl
Poślij artykuł dalej ⬇⬇⬇