W obecności prezydenta Andrzeja Dudy otwarto Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia
Fot. YouTube / Politechnika Śląska

W obecności prezydenta Andrzeja Dudy otwarto Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia

Dziś w obecności prezydenta RP Andrzeja Dudy uroczyście otwarto Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia (European HealthTech Innovatio Center – EHTIC). Supernowoczesny ośrodek, w którym będą prowadzone badania w zakresie technologii dla zdrowia, stanął #wZabrzu na terenie Politechniki Śląskiej. We współpracy z wiodącymi uczelniami medycznymi, światowymi koncernami zajmującymi się wdrożeniami rozwiązań medycznych, a także przy wsparciu władz samorządowych, EHTIC będzie prowadzić działalność naukowo-badawczo-wdrożeniową w celu poprawy profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia chorób. Ośrodek to efekt współpracy Politechniki Śląskiej, firmy Philips i zabrzańskiego samorządu.

Reklama

CZYTAJ TEŻ: DTŚ, czyli „Drogowa Trasa dla Ślimaków”

– Otwierane Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia Politechniki Śląskiej sprawia, że Zabrze, tak bardzo już przecież zasłużone dla polskiej medycyny, a zwłaszcza kardiochirurgii, za sprawą legendarnego ośrodka stworzonego przez prof. Zbigniewa Religę i jego współpracowników, staje się bez wątpienia jednym z najważniejszych miejsc na mapie polskiej, ale również i europejskiej, a wierzę w to głęboko, że także światowej bioinżynierii i innowacyjnych technologii medycznych — mówił podczas uroczystości otwarcia Centrum prezydent RP Andrzej Duda.

W nowo powstałym Centrum stworzono zespół wysokospecjalistycznych laboratoriów badawczo-technologicznych wspierających firmy wdrażające wyroby i technologie medyczne. To wpisuje się w aktualne zagadnienia zdrowotne stanowiące odpowiedź na wyzwania współczesnej medycyny w obszarze starzejącego się społeczeństwa oraz medycyny spersonalizowanej. EHTIC to jednostka dająca możliwość międzynarodowej kooperacji i uczestniczenie w europejskiej oraz światowych platformach technologicznych. W jej strukturach utworzono takie laboratoria, jak m.in.: Laboratorium wizji komputerowej oraz wirtualnej rzeczywistości, Laboratorium planowania zabiegów operacyjnych, Laboratorium szybkiego prototypowania, Laboratorium badań struktury implantów, Laboratorium inżynierskiego wspomagania w stomatologii, Laboratorium badań narządu ruchu człowieka.

– Zabrze łączy dla rozwoju medycyny złoty trójkąt: wiedzy, biznesu i samorządu. W naszym mieście, gdzie urzeczywistnia się partnerstwo nauki i innowacyjnych technologii, opracowane oraz wprowadzone będą nowoczesne rozwiązania na rzecz ludzkiego zdrowia, a w tym pionierskie metody diagnostyki, terapii i przeciwdziałania chorobom. To właśnie współpraca znakomitych naukowców Politechniki Śląskiej, tej jednej z nielicznych szkół wyższych w Polsce ze statusem uczelni badawczej, wiodącego w skali globalnej koncernu Philips i zabrzańskiego samorządu zaowocowała powstaniem Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia — powiedziała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Głównym celem działania EHTIC jest organizowanie współdziałania podmiotów działających w obszarze technologii dla zdrowia, kreowanie, rozwijanie i wdrażanie innowacyjnych technologii medycznych w celu poprawy profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia chorób.

– Dla nas jest to ogromny zaszczyt, że możemy mieć tak wspaniałego partnera w Polsce, że wspólnie będziemy mogli stawiać czoła wyzwaniom medycznym, również tym związanym z pandemią Covid-19. Chcemy przyczyniać się do zmian w zakresie dostarczania usług zdrowotnych, chcemy poprawiać doświadczenia zarówno pacjentów jak i medyków. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie się w to partnerstwo, z entuzjazmem patrzymy w przyszłość. Będziemy pracowali z Wami ramię w ramię, aby poprawić stan polskiego środowiska opieki zdrowotnej — mówił Jan Kimpen, przedstawiciel koncernu Philips.

– Projekt wydawał się od samego początku projektem szalonym, ale my jesteśmy do tego przygotowani. Jesteśmy w stanie stawiać szalone projekty, ale przede wszystkim jesteśmy w stanie je realizować. Dzieje się tak, gdyż mamy tradycję kontynuacji tych rozwiązań, które są proponowane przez naszych poprzedników — podsumował rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

EHTIC to efekt projektu Assist Med Sport Silesia – Śląskie Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020. Całość budżetu projektu, grunty, inwestycja budowlana oraz wyposażenie nowoczesnych laboratoriów wynosi ponad 110 mln zł. W ramach projektu wybudowano budynek laboratoryjny za kwotę 44 milionów złotych, wyposażony w najnowocześniejszą aparaturę naukowo-badawczą za kwotę 66 milionów złotych.

Nie czekaj, aż Facebook wyświetli Ci nasze artykuły!

Źródło: W Zabrzu, Politechnika Śląska
Poślij artykuł dalej ⬇⬇⬇

Reklama